انواع روش های درمان خانگی کمردرد

 1. دکتر مغاری
 2. /
 3. کمر
 4. /
 5. انواع روش های درمان خانگی کمردرد

کمردرد می‌تواند روز شما را تحت تاثیر قرار دهد یا برنامه‌های شما را مختل کند. در واقع، 84 درصد احتمال دارد که در طول زندگی خود دچار کمردرد شوید. اما کمردرد همیشه چیزی نیست که بتوانید نادیده بگیرید یا منتظر بمانید تا خود به خود برطرف شود. خوشبختانه راه‌های مختلفی برای درمان کمردرد در خانه وجود دارد. این درمان‌ها شامل تمام روش‌های خانگی از گیاهان گرفته تا ماساژ است. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا ببینید چگونه می‌توانید کمردرد خود را تکسین دهید.

مردم اغلب می‌توانند کمردرد خود را با درمان‌های خانگی و کمی صبر درمان کنند. اما با این حال، باید در مورد کمردرد مزمن یا شدید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک ممکن است فیزیوتراپی، دارو یا درمان‌های دیگر را به شما توصیه کند. افرادی که دارای مشکلات سلامتی هستند یا به طور منظم دارو مصرف می‌کنند باید قبل از استفاده از هر گونه گیاه یا مکمل با پزشک صحبت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد درمان کمردرد و رزرو وقت مشاوره با دکتر علی اصغر مغاری در قزوین به شماره 02833323304 تماس بگیرید.

درمان خانگی کمردرد


برای کمردرد حاد، مسکن‌های بدون نسخه و استفاده دوره‌ای از گرما ممکن است تمام چیزی باشد که نیاز دارید. اما استراحت در رختخواب توصیه نمی‌شود، تحرک خود را متوقف نکنید و تا جایی که می‌توانید به فعالیت‌های خود ادامه دهید. مطمئناً فعالیتی که باعث افزایش درد می‌شود را متوقف کنید، اما به دلیل ترس از درد از فعالیت اجتناب نکنید. اگر درمان خانگی بعد از چند هفته جواب نداد، ممکن است پزشک شما داروهای قوی‌تر یا سایر درمان‌ها را پیشنهاد دهد.

استفاده از داروهای بدون نسخه

استفاده از داروهای بدون نسخه مسکن‌های بدون نسخه می‌توانند به درد و سفتی عضلات کمک کنند. دو نوع اصلی از داروهای بدون نسخه، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و استامینوفن هستند. NSAID ها شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن هستند.

همانطور که از نام آن‌ها پیداست، NSAID ها به کاهش التهاب کمک می‌کنند که می‌تواند منجر به تورم و حساسیت شود. اما استامینوفن التهاب را تسکین نمی‌دهد. برای کمردردهای گاه به گاه می‌توانید از هر نوع مسکنی استفاده کنید. اگر به آرتریت ستون فقرات یا سایر بیماری‌های التهابی مبتلا هستید، NSAID ها ممکن است کمی بهتر عمل کنند.

مسکن‌های موضعی درد

کرم‌های پوستی، مرهم، پمادها یا پچ‌های پوستی ممکن است در زمانی که کمر شما سفت شده، درد دارد و حساس شده است، کمک کنند. بسیاری از این محصولات حاوی موادی مانند منتول، کافور یا لیدوکائین هستند که می‌توانند ناحیه آسیب دیده را خنک، گرم یا بی‌حس کنند. کرم‌ها را درست در جایی که آسیب دیده است، بمالید. اگر در رسیدن به نقطه مورد نظر مشکل دارید از شخصی بخواهید که به شما کمک کند.

حفظ وزن سالم

کاهش وزن اضافی باعث سبک شدن بار روی کمر شما می‌شود. کاهش وزن واقعا به کاهش درد کمک می‌کند. زیرا میزان نیروی مکانیکی وارد بر ستون فقرات را کاهش می‌دهد.

اگر به کمک نیاز دارید، از یک فیزیوتراپ یا متخصص تغذیه در مورد برنامه غذایی و ورزشی که ممکن است برای شما بهترین کار را انجام دهد، راهنمایی بخواهید.

استفاده از گرما و سرما

استفاده از داروهای بدون نسخه مطالعات نشان می‌دهد که گرما و سرما راه‌های موثری برای تسکین کمردرد هستند. کیسه‌های یخ زمانی بسیار سودمند هستند که فرد مستقیماً پس از آسیب، مانند فشار، از آن‌ها استفاده کند. قرار دادن کیسه یخ پیچیده شده در حوله به طور مستقیم می‌تواند التهاب را کاهش دهد.

سرما همچنین ممکن است یک اثر بی حس کننده برای کمردرد ناگهانی و شدید ایجاد کند. فرد می‌تواند از بسته‌های سرد طراحی‌شده برای تسکین درد استفاده کند، یا از کیسه‌های یخ یا سبزیجات منجمد پوشیده شده با پارچه استفاده کند تا از پوست در برابر سرمازدگی محافظت کند. بهتر است هر بار بیش از 20 دقیقه از یخ استفاده نکنید.

همچنین، یک پد گرم کننده می‌تواند سفتی یا درد عضلات را تسکین دهد. باید حتماً دستورالعمل‌های روی هر پد گرمایی را بخوانید و آن ها را دنبال کنید. به علاوه باید دما را به دقت آزمایش کنید تا مطمئن شوید که خیلی گرم نیست.

اگر پد گرم کننده در دسترس نباشد، می‌توانید از یک بطری آب گرم استفاده کنید یا یک کیسه پارچه‌ای برنج نپخته را در مایکروویو گرم کند. همچنین باید مراقب باشید که پوستتان با یخ یا گرما نسوزد.

کشش

کششحرکات کششی زیر ممکن است به تسکین کمردرد کمک کند. باید هر حرکت را به مدت 30 ثانیه یا تا زمانی که احساس راحتی می کنید، نگه دارید.

لمس انگشتان پا: علاوه بر کشش همسترینگ، خم شدن به جلو تا رسیدن به انگشتان پا به شل شدن ماهیچه‌های کمر کمک می‌کند.

حالت کبرا: روی شکم دراز بکشید، در حالی که دستان خود را به سمت پایین در کنار شانه‌ها قرار داده‌اید، به آرامی قفسه سینه خود را بالا بیاورید و سرتان را به سمت سقف بگیرید.

حالت گربه- گاو: چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید، به آرامی پشت خود را به سمت سقف خم کنید و سپس آن را به سمت زمین بکشید.

حالت کودک: روی پاشنه‌ها بنشینید و زانوها را به اندازه عرض لگن باز کنید، به جلو خم شوید تا سر خود را روی زمین قرار دهید و دست‌ها را جلوی سرتان دراز کنید.

عوض کردن کفش

پوشیدن کفش‌هایی که مناسب نیستند یا هیچ حمایتی از پا و کمر شما ارائه نمی‌دهند، می‌تواند باعث کشیدگی عضلات در پشت، پاها و حتی گردن شود. به عنوان مثال، کفش‌های پاشنه بلند می‌توانند وضعیت درست بدن را از بین ببرند و منجر به کمردرد شوند. یک مطالعه نشان داد که بین پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند برای مدت طولانی و کمردرد ارتباط وجود دارد.

پوشیدن کفش‌های بسیار صاف نیز می‌تواند به پاها و کمر فشار بیشتری وارد کند. اگر فردی کمردردهای مکرر را تجربه می‌کند، باید کفش‌هایی را انتخاب کند که کاملا مناسب باشد و از پاها حمایت کند. یک متخصص پا می‌تواند در صورت لزوم به فرد کمک کند کفش مناسب خود را پیدا کند.

پشت خود را ماساژ دهید

ماساژ ملایم عضله دردناک یا منقبض شده یکی از موثرترین راه‌ها برای شل شدن آن و تسکین درد است. یک مطالعه نشان داد که ماساژ درمانی همراه با درمان سنتی می‌تواند:

 • کمردرد را کاهش دهد.
 • عملکرد پشت را بهبود بخشد.
 • نیاز به استفاده از داروهای ضد التهابی را کاهش دهد.
 • استراحت در رختخواب را به حداقل برساند.

آن‌ها همچنین تفاوتی بین ماساژهای آرامش بخش و ماساژ ساختاری پیدا نکردند، اگرچه ماساژهای ساختاری گران‌تر هستند.

اگر پرداخت هزینه ماساژ برای شما مشکل است، از شریک زندگی یا دوست صمیمی خود کمک بخواهید. همچنین می‌توانید از آن‌ها بخواهید که از پمادهای دارویی برای تسکین بیشتر درد استفاده کنند.

اجتناب از یک وضعیت ثابت طولانی مدت

مهم است که به مفاصل و عضلات ستون فقرات و لگن خود توجه کنید. با رعایت نکات ساده از خستگی و فشار وارد بر این مفاصل جلوگیری کنید:

 • در حین کار از نشستن زیاد خودداری کنید یا از میز ایستاده استفاده کنید. هنگامی که برای مدت طولانی می‌نشینید، فشار روی دیسک‌های ستون فقرات شما افزایش می‌یابد. سعی کنید هر یک ساعت از جای خود بلند شوید و مسافت کوتاهی را پیاده روی کنید تا بار اضافی را از روی دیسک خود بردارید.
 • وضعیت خود را بررسی کنید و برای جلوگیری از وارد شدن فشار بر ستون فقرات خود، هم ترازی گردن، شانه و پشت خود را تنظیم کنید. وضعیت نامناسب و بدون پشتیبان می‌تواند منجر به مشکلات متعددی در کمر شده و باعث ایجاد یا افزایش درد شود.
 • فعالیت‌های چرخشی را انجام دهید تا از خستگی بیش از حد در یک مجموعه ماهیچه و مفاصل جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر مدتی است که ایستاده‌اید و کار می‌کنید، فعالیت دیگری انجام دهید که بتوانید بنشینید. زمانی که عضلات و مفاصل فرصتی برای استراحت پیدا کردند، می‌توانید به حالت ایستاده برگردید.

مدیتیشن را امتحان کنید

مدیتیشن یک راه عالی برای بهبود تمرکز، ترشح هورمون‌های احساس خوب (اندورفین) و کاهش اضطراب و استرس است. از طریق مدیتیشن یا مراقبه ذهنی، می‌توانید نحوه درک بدن خود از درد را کنترل کنید.

اتاقی ساکت و تاریک پیدا کنید و صبح به مدت 5 تا 10 دقیقه مدیتیشن کنید. همچنین می‌توانید مدیتیشن را قبل از خواب یا زمانی که در محل کار استراحت می‌کنید، امتحان کنید. اگر علاقه‌ای به مدیتیشن ندارید، تمرینات تنفسی ساده را امتحان کنید. برای مثال 10 نفس عمیق و آهسته پشت سر هم بکشید.

یوگا انجام دهید

یوگا بر روی حالت قرارگیری بدن شما و نفس کشیدنتان تمرکز می‌کند و می‌تواند به بیشتر شدن آرامش شماکمک کند، به خصوص زمانی که به طور منظم تمرین کنید. یوگا می‌تواند یک ابزار موثر مدیریت استرس باشد.

خواب کافی داشته باشید

اختلالات خواب می‌تواند درد را بدتر کند. کمبود خواب همچنین می‌تواند بر میزان تحمل درد فرد تأثیر بگذارد. تشک‌های نامناسب، بالش‌هایی با اندازه نامناسب، یا نخوابیدن به اندازه کافی می‌تواند باعث ایجاد کمردرد شود. بیشتر بزرگسالان باید 7 تا 9 ساعت در شب بخوابند. راحتی و تنظیم مناسب کمر برای کیفیت خواب و جلوگیری از کمردرد در صبح ضروری است.

اطمینان حاصل کنید که بالش به اندازه کافی حمایت می‌کند تا کمر و گردن را در یک خط مستقیم نگه دارد. افرادی که به پهلو می‌خوابند باید یک بالش اضافی بین زانوهای خود قرار دهند. اگر کمبود خواب همچنان برای شما مشکل ساز است، باید با پزشک صحبت کنید. اختلالات خواب اغلب قابل درمان هستند. استراحت کافی ممکن است به تسکین درد کمک کند و سلامت کلی فرد را بهبود بخشد.

نوشیدنی‌های ضد التهابی بنوشید

نوشیدنی‌های ضد التهابی بنوشید هنگامی که به طور منظم غذاهای ضد التهابی مصرف کنید، چندین عامل آنتی اکسیدان، ضد التهاب و حتی ضد سرطان در خون شما تجمع می‌یابد. در طی یک دوره زمانی، این عوامل قوی می‌توانند نقش مهمی در کاهش یاحذف واکنش‌های التهابی در بدن داشته باشند.

مصرف منظم این نوشیدنی‌های سالم که در زیر بیان کرده ایم ممکن است به کاهش کمردرد شما کمک کند.

آب گیلاس

گیلاس سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و عوامل ضد التهابی است. آب گیلاس می‌تواند به تسکین درد عضلانی که ممکن است مزمن یا ناشی از ورزش باشد کمک کند. آب گیلاس به راحتی در فروشگاه‌های مواد غذایی قابل خرید است و معمولاً حاوی عصاره گیلاس ترش است. سعی کنید روزانه یک لیوان آب گیلاس بنوشید و ببینید آیا تاثیرات مثبتی در تسکین کمردرد شما دارد یا خیر.

چای سبز زنجبیل

شما همچنین می‌توانید نوشیدنی‌های گیاهی دم کرده مانند چای سبز زنجبیل را امتحان کنید که حاوی خواص تسکین دهنده درد چای سبز و زنجبیل است. چای کیسه‌ای زنجبیل به همراه چای سبز را می‌توان از فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کرد و می‌توانید به راحتی از نوشیدن یک فنجان چای در محل کار یا خانه لذت ببرید.

در طی یک دوره زمانی، این عوامل ضد التهابی می‌توانند در جریان خون شما تجمع کنند. بنابراین گنجاندن این نوشیدنی‌ها در رژیم غذایی روزانه به کاهش التهاب کلی و جلوگیری از دردهای التهابی جدید کمک می‌کند.

عضلات همسترینگ خود را دو بار در روز بکشید

یکی از عواملی که اغلب نادیده گرفته می‌شود کمردرد ناشی سفت شدن همسترینگ است. اگر عضلات همسترینگ شما که واقع در پشت ران هستند بیش از حد سفت باشند، کمر و مفاصل ساکروایلیاک تحت فشار قرار می‌گیرند که منجر به درد بیشتر می‌شود. کشش همسترینگ باید با دقت و حداقل دو بار در روز و هر بار به مدت 15 تا 30 ثانیه انجام شود.

مصرف مکمل ویتامین D3 را فراموش نکنید

مصرف مکمل ویتامین D3 را فراموش نکنید اگر پزشک شما موافق است، مصرف مکمل ویتامین D3 را در نظر بگیرید. ویتامین D برای عملکرد استخوان، عصبی یا عضلانی و سیستم ایمنی ضروری است. مصرف مکمل ویتامین D3 با افزایش جذب کلسیم در بدن و بهبود استحکام استخوان‌ها می‌تواند به کاهش کمردرد کمک کند.

یافتن تکنیک تسکین کامل درد معمولاً یک فرآیند آزمون و خطا است که ارزش بررسی رویکردهای مختلف را دارد. این راهکارهای طبیعی تسکین درد را برای کمردرد خود امتحان کنید و ببینید چه چیزی برای شما بهتر است. درد شدیدی که با خودمراقبتی تسکین نمی‌یابد، باید توسط یک متخصص سلامت برای تشخیص دقیق و برنامه درمانی ارزیابی شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


در حالی که کمردرد اغلب به درمان‌های خانگی پاسخ می‌دهد، علائمی وجود دارد که برای بررسی آن‌ها باید با پزشک خود وقت ملاقات بگذارید. این علائم شامل موارد زیر است:

 • درد بیش از شش هفته طول می‌کشد
 • دردی که حتی پس از درمان‌های خانگی بدتر می‌شود
 • دردی که شما را در شب بیدار می‌کند
 • درد معده
 • درد همراه با ضعف، گزگز، یا بی حسی در بازوها یا پاها.

برای کمردردی که آنقدر شدید است که برای تسکین آن به داروهای مسکن نیاز دارید، حتماً دستورالعمل‌های مصرف را دنبال کنید. این داروها ممکن است در طولانی مدت عوارض جانبی ناخواسته بیشتری داشته باشند. هنگامی که کمردرد فعالیت‌های روزمره زندگی شما را مختل کرد، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. پزشک به شما راهنمایی می‌کند تا بتوانید تحرک خود را افزایش دهید و درد خود را کاهش دهید.

سوالات متداول


آیا زردچوبه برای کمردرد مفید است؟

این ادویه که از ریشه گیاه زردچوبه گرفته شده است، دارای اثرات درمانی است که ممکن است به کاهش درد کمک کند. زردچوبه حاوی کورکومین و سایر مواد شیمیایی است که تورم یا التهاب را کاهش می‌دهد. به عنوان یک مکمل غذایی ممکن است در ژل‌های نرم یا کپسول موجود باشد.

کدام ورزش برای تسکین کمردرد بهتر است؟

ورزش هوازی ریه‌ها، قلب و رگ‌های خونی شما را تقویت می‌کند و می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری همگی ممکن است به کاهش کمردرد کمک کنند. با جلسات کوتاه شروع کنید و به مرور، زمان آن افزایش دهید. اگر کمر شما درد می‌کند، شنا را امتحان کنید، زیرا آب می‌تواند بدن شما را پشتیبانی کند.

آیا بالش باعث کمردرد می‌شود؟

کمردرد می‌تواند با فشار بی‌مورد روی گردن و شانه‌ها تشدید شود. این درد اغلب به دلیل سفت بودن بیش از حد بالش است که یک زاویه ناراحت کننده بین گردن و کمر ایجاد می‌کند.

درد کمر چقدر طول می‌کشد؟

کمردرد حاد یا کوتاه مدت چند روز تا چند هفته طول می‌کشد. بیشتر کمردردها حاد هستند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتلفن تماس و مشاوره