تزریق در مفاصل فاست برای تسکین درد کمر و گردن (مراقبت قبل و بعد)

مفاصل فاسِت به مفاصلی کوچک گفته می­شوند که در هر بخش از مجرای ستون فقرات (نخاع) قرار دارند و باعث ایجاد ثبات و تسهیل در حرکت نخاع می­گردند. اگر مفاصل فاست به دلیل استفاده بیش از حد از ستون فقرات (مواردی مانند خم شدن زیاد، بلند کردن زیاد اجسام، آسیب­ دیدگی ناحیه ستون فقرات یا وضعیتی مانند آرتروز ستون فقرات) تحت تنش شدیدی قرار گیرند، می­توانند دردناک باشند. درد در مفاصل فاست ناتوان­ کننده است و قابلیت سخت کردن فعالیت­های معمول روزانه یک شخص را دارد. تزریقات در مفاصل فاست، برای کاهش دردهای مزمن در زندگی روزانه، راهی آسان می­باشد.

با اینکه درمان­ها و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) در کاهش درد مفصل فاست تاثیرگذار می­باشد، تزریق مفصل فاست مسیری است که توسط متخصصان درمانی، در صورت عدم تاثیرگذاری داروهای خوراکی، مورد استفاده قرار می­گیرد.

معمولاً، دلیل انجام تزریق مفصل فاست، برای افزایش تحمل در توانبخشی بیمار و ورزش­های در نظر گرفته شده، قوی­ سازی کمر و درمان مشکل اساسی در فشار وارده به مفاصل فاست، می­باشد.

تزریقات مفاصل فاست به صورت دو مفهوم تشخیص و درمان خود را نشان می­دهند. این بدان معنی است که این روش هم می­تواند برای تشخیص عامل مشکل مورد استفاده قرار گیرد و هم می­تواند به درمان آن کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تزریق مفاصل فاست و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر علی اصغر مغاری متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، با شماره تلفن های 02833323304 تماس حاصل فرمایید.

از چه موادی در تزریقات مفاصل فاست استفاده می­شود؟


مواد موجود در تزریق مفصل فاست معمولاً شامل بی­حس ­کننده ­های موضعی و استروئیدها هستند. بی­حس ­کننده باعث کاهش درد میشود و استروئیدها به کاهش ورم و التهاب کمک می­کنند. تزریق می­تواند به صورت مستقیم در مفصل انجام پذیرد تا درد را کاهش دهد. به این فرآیند، تزریق مفصل فاست گفته می­شود.

استفاده از تزریق مفصل فاست

در برخی موارد، عصب­های موجود در اطراف مفصل فاست ممکن است مورد هدف قرار گیرند. دلیل این امر، جلوگیری از انتقال سیگنال­های دردناک می­باشد. این پدیده، به بلوک کردن یک شاخه پزشکی معروف است.

بی­حس­ کننده­ های موضعی به سرعت تأثیر خود را می­گذارند و استروئیدها بعد از 2 – 3 روز اثر خود را خواهند گذاشت.

چگونه برای تزریقات مفاصل فاست آماده شویم؟


هیچگونه آماده ­سازی قبل از انجام این فرآیند وجود ندارد. شما می­توانید در روز انجام عمل، غذا بخورید و بیاشامید و داروهای خود را به صورت معمول استفاده کنید.

لطفاً به مشاوران خود درباره استفاده از داروهای رقیق­ کننده خون مانند وارفارین، کلوپیدوگرِل، ریواروکسابان، دیپیریدامول و دابیگاتران اطلاع دهید. تماس گرفتن با دکتر قبل از انجام فرآیند اهمیت فراوانی دارد. لطفاً در نظر داشته باشید که این لیست جامع نمی­باشد.

لطفاً به مشاور خود درباره دیابتی بودن خود اطلاع دهید. دلیل این امر، تأثیر احتمالی استروئیدها بر سطح قند خون بدن می­باشد؛ بنابراین، نظارت دقیق شما بر وضعیتتان، پس از انجام فرآیند طی چند روز بعد از عمل و مشاوره با دکترتان در صورت لزوم، مهم است.

در طی عمل، چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟


شما به اتاقک موجود در یکی از اطاق­های پزشکی هدایت می­شوید و در آنجا از شما درخواست می­شود تا لباس مخصوص عمل یا روپوش را بپوشید و در صورت نیاز به کمک، افراد را مطلع کنید. پرستار از شما سوالاتی خواهد کرد و ملاحظات شما را ثبت خواهد کرد. شما به اطاقی برده می­شوید که در آن عمل شما انجام خواهد شد. دکتر درباره کاری که قرار است بر روی شما انجام پذیرد، به شما توضیحاتی خواهد داد و از شما درخواست امضای فرم رضایت را خواهد کرد. از شما درخواست خواهد شد تا با شکم بر روی چرخ­ دستی اشعه ایکس بخوابید. پوست اطراف محل تزریق تمیز خواهد شد و دکتر مقدار کمی از بی­حس­ کننده موضعی را در زیر پوست تزریق خواهد کرد. این عمل قبل از ایجاد بی­حسی، اندکی حس سوزش را به بیمار انتقال خواهد داد.

عمل برای تزریق مفصل فاست

این عمل چقدر طول خواهد کشید؟


شما در طی انجام عمل بیدار خواهید بود و این فرآیند بین 15 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید.

آیا درد خواهد داشت؟


شما ممکن است در حین تزریق داروی ضد درد، مقداری احساس فشار یا ناراحتی کنید. این ناراحتی فقط تا چند ثانیه ادامه خواهد داشت. شما نباید بقیه روز را به رانندگی بپردازید. شما باید برنامه­ ریزی کنید تا شخصی شما را به خانه ببرد. بعضی افراد ممکن است تا 2-3 روز بعد از عمل، احساس درد بیشتری را داشته باشند و دلیل آن تحریک بافت­ها در برخی موارد توسط استروئیدها می­باشد. اگر چنین موردی پیش آمد، نگران نباشید و مسئله خودبه­ خود آرام خواهد گرفت.

آیا ریسکی مرتبط با تزریقات مفصل فاست وجود خواهد داشت؟


به طور کلی، این عمل یک فرآیند امن محسوب می­شود. عوارض احتمالی آن غیر معمول هستند و شامل موارد زیر می­باشند:

  • قرمزی و حساسیت به درد: جدا از ریسک­های معمول مرتبط با هر فرآیند تزریق که شامل ایجاد قرمزی و حساسیت به درد در محل تزریق می­شود، چند مورد اثر جانبی نیز پس از انجام فرآیند تزریق مفصل فاست وجود خواهد داشت.
  • گُر گرفتگی: در ابتدا، بیمار ممکن است پس از انجام عمل تزریق مفصل فاست تا چندین روز بعد، حس گُر گرفتگی را تجربه کند.
  • افزایش وزن: بیمار همچنین ممکن است اثرات جانبی مانند حفظ مایعات را داشته باشد و این ممکن است منجر به افزایش وزن و اشتها در اثر انجام فرآیند تزریق مفصل فاست، گردد.
  • فشار خون بالا: افزایش فشار خون نیز یکی از اثرات جانبی در اشخاصی است که عمل تزریق مفصل فاست را انجام می­دهند. چنین اشخاصی ممکن است شرایطی مانند نوسانات اخلاقی، اضطراب، تحریک ­پذیری و کمبود خواب را به عنوان اثرات بعد از عمل، تجربه کنند.
  • افزایش قند خون: قند خون ممکن است در افرادی که عمل تزریق مفصل فاست را انجام می­دهند، به صورت گذرا افزایش یابد. در نتیجه، ضروری است که بیماران دیابتی پزشکان را از شرایط خود، قبل از انجام عمل، مطلع کنند.
  • مصونیت: مصونیت افرادی که فرآیند تزریق در مفصل فاست را انجام می­دهند، مدتی کوتاهی بعد از انجام تزریقات، کاهش پیدا می­کند. این اثرات جانبی، موقت می­باشد و چند روز پس از انجام عمل تزریق مفصل فاست، از بین خواهد رفت.

روش­های جایگزین­


متخصص درد شما در جلسات مشاوره، روش­های جایگزین را برای شما معرفی خواهد کرد. این روش می­تواند به صورت دارویی، تزریقات متفاوت یا درمان­های فیزیکی باشد. هر بیمار شرایط به خصوصی دارد. به همین دلیل روش­های جایگزین خاص نمی­تواند بر اساس یک اطلاعات جزوه­ای به آنان داده شود، چون این روش­ها برای همه مناسب نخواهد بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتلفن تماس و مشاوره