علت آرتروز گردن چیست و چه درمانی برای این عارضه مناسب است؟

آرتروز گردن در اثر پارگی و فرسودگی در غضروف­ها، استخوان­ها و بافت­های ستون فقرات گردن به وجود می­آید. از دیگر مشکلات مرتبط می­توان به دیسک­های فتق­ و کم ­آب شده، رباط­های سفت یا خارهای استخوانی اشاره کرد. فاکتورهای دیگری که می­توانند منجر به ایجاد آرتروز گردن شوند، عبارتند از: فعالیت­ها یا کارهای منجر به ایجاد تنش بالا در گردن، آسیب ­دیدگی­ های خاص بر روی گردن، حالت ضعیف بدنی در شرایط نشسته یا راه رفتن، اضافه وزن با داشتن شیوه زندگی کم تحرک، سیگار کشیدن یا مشکلات ژنتیکی.

مردم ممکن است در ناحیه گردن به طور مزمن احساس درد کنند. این درد مانند دردهای خفیف ناحیه کتف، سفتی گردن، سردردها به همراه ضعف ماهیچه­، درد در بازوها و انگشتان با احساس مورمور در اطراف بازوها و شانه ­ها، می­باشد. همچنین، برخی افراد ممکن است شرایط عدم تعادل را تجربه کنند.

این مقاله، درمان­های موثر برای آرتروز گردن را معرفی می­کند. این امر پیگیری و فرآیند کاهش درد گردن را برای شما آسان و ساختار بدنی شما را قوی خواهد کرد.

درمان آرتروز گردن شامل تسکین دادن علائم خواهد بود. هیچ راهی برای بازگردانی تاثیرات موجود آن بر بدن وجود ندارد؛ بنابراین، درمان درد آن، سفتی و موارد دیگر که به همراه این وضعیت به وجود می­ آیند، معمولاً دوره­ای است که حل آن به کمک دکترها صورت می­پذیرد. با توجه به شرایط دقیق علائم، درمان آن ممکن است شامل استفاده از یک کیسه یخ، استراحت در رختخواب و استفاده از کمپرس گرم باشد. همچنین، انجام ورزش­های کم فشار توصیه شده توسط متخصص طب فیزیکی، تزریق مفصل فاست و یا استفاده گردن­بند­های طبی نیز از مواردی می­باشد که می­توانند توسط بیماران انجام پذیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر علی اصغر مغاری متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، با شماره تلفن های  02833323304 تماس حاصل فرمایید.

دلایل ایجاد آرتروز گردن چیست؟


گردن و استخوان­های کمر شما به وسیله استخوان و غضروف محافظت می­شود و استخوان­ها، با توجه به حرکت فیزیکی معمولشان و با افزایش سن، در معرض خطر پارگی و فرسودگی خواهند بود. این­ها عواملی هستند که می­توانند منجر به ایجاد آرتروز گردن شوند.

 • مشکل فتق دیسک: در این شرایط، بخش خارجی دیسک ستون فقرات شما برآمده خواهد شد، با افزایش سن دچار تَرَک خواهد شد و این می­تواند به مشکل فتق دیسک منتهی شود.
 • رباط­های سفت شده: رباط­ها، استخوان­های ستون فقرات شما را نگه می­دارند و به یکدیگر متصل می­کنند. رباط­ها به صورت طناب­هایی از بافت­ هستند که به شما در پشتیبانی از استخوان­های ستون فقرات، کمک می­کنند؛ اما هنگامی که این رباط­ها سفت شوند، با گذشت زمان، انعطاف پذیری گردن شما کاهش پیدا خواهد کرد.
 • دیسک­های کم آب: در این وضعیت، ماده ژل مانندی بین مهره ها و ستون فقرات شما وجود دارد که گاهی انداخته آن کوچک و در بعضی مواقع خشک میگردد. هنگامی که این مورد اتفاق می­افتد، به درد سیاتیک منتهی خواهد شد.
 • خارهای استخوانی: این وضعیت به بزرگ شدن بیش از حد استخوان منتهی خواهد شد و دلیل آن، تلاش بی­نتیجه بدن برای افزایش قدرت ستون فقرات شما میباشد. هنگامی که استخوان بیش از حد بزرگ شود، ممکن است فشاری مضاعف بر ریشه های عصبی وارد کند و نقاط حساس ستون فقرات شما را اذیت کند و این عمل اتفاق منجر به ایجاد درد شود.

این شرایط برای بیمارانی که سنی بیشتر از 65 سال دارند، به صورت­های متنوع اتفاق خواهد افتاد. با این­حال، این وضعیت می­تواند به صورت کامل، با ایجاد تغییرات کوچک در سبک زندگی و به کارگیری درمان­های طبیعی، تحت کنترل قرار گیرد.

علائم آرتروز گردن


برخی از علائم متداول آرتروز گردن برای اطلاع شما در زیر آورده شده است:

 

علائم آرتروز گردن

 

 • درد: یکی از متداول­ترین علائم آرتروز گردن می­باشد. درد شدت یافته ای در یک یا هر دو بازو به همراه گردن وجود دارد و علت آن فشردگی ریشه های عصبی در اثر به وجود آمدن استخوانی جدید به شکل استئوفیت ها می­باشد. در مراحل اولیه، درد آن، به دلیل تلاش­ طولانی مدت، کسل کننده خواهد بود. در مراحل بعد، درد گردن حتی در هنگام دراز کشیدن نیز اتفاق خواهد افتاد.
 • ورم: علامت ورم ممکن است در اثر ضخیم شدن استئوفیت­ها یا سینوویال­ها به وجود آید.
 • محدودیت حرکت مفاصل: شما ممکن است در حال حرکت به تمامی جهات، احساس ناراحتی در گردن خود داشته باشید. این امر ممکن است به درد، ضعف و سفتی در ماهیچه منتهی شود.
 • سفتی: به طور کلی، درد شدیدی به دنبال سفتی ماهیچه ها به وجود خواهد آمد و باعث ایجاد انقباضات در بافت­های نرم بدن خواهد شد.
 • مورمور شدن و بی­حسی: این احساس بیشتر زمانی رخ می­دهد که فشاری، نشأت گرفته از نخاع، بر روی ریشه های عصبی به وجود آید.
 • سردرد: بعضی اوقات، سردرد از ناحیه پشت گردن آغاز خواهد شد. این پدیده به نام سردرد سرویکوژنیک نیز معروف است.

در شرایط حاد، این علائم می­توانند شامل موارد زیر گردند:

 • سرگیجه منجر به غش کردن
 • از دست دادن کنترل مثانه و روده
 • ضعف در بازوها و پاها
 • سختی در قورت دادن

این وضعیت معمولاً به وسیله اشعه ایکس و آزمایشات فیزیکی تشخیص داده می­شود.

 درمان آرتروز گردن


هر حالتی از آرتروز گردن، اگر در مراحل اولیه درمان شود، می­تواند برای شما نتیجه بهتری به همراه داشته باشد. در بیشتر موارد، درمان­های محافظه کارانه ای مانند درمان رفع فشار ستون فقرات و درمان فیزیکی، ممکن است بتواند در کاهش تکرار و شدت علائم، کمک کند. بسیاری از مردم نیز از این درمان­ها، آسودگی های بزرگ و طولانی مدت به دست آورده اند.

در حین پیشرفت، درجه ای­ که در آن یک شخص احساس آسودگی می­کند، کاهش پیدا می­کند. درمان آن معمولاً شامل مدیریت درد با داروها، تزریقات و حتی در مواقع شدید عمل جراحی، صورت میباشد. به همین دلیل درمان سریع آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

کمپرس های گرم و سرد 

آسان­ترین و در عین حال، موثرترین درمان برای آرتروز گردن، استفاده از کمپرس گرم یا سرد می باشد. حرارت منجر به افزایش گردش خون در بدن و باعث شل شدن ماهیچه ها می­شود. سردی، ورم و التهاب را آرام خواهد کرد.

 

کمپرسها برای آرتروز گردن

 

 • برای آماده کردن کمپرس گرم، می­توانید یک کیسه آب گرم را استفاده کنید و پارچه نازکی را دور آن بپیچانید.
 • برای آماده کردن کمپرس سرد، چند قالب یخ را بردارید و آن­ها را در پارچه ای نازک بپیچانید.
 • کمپرس گرم را بر روی محل دردناک به مدت چند دقیقه قرار دهید.
 • بعد از آن کمپرس سرد را به مدت یک دقیقه جایگزین کنید.
 • این فرآیند را به مدت 15 دقیقه انجام دهید.
 • این کار رو به مدت چند روز انجام دهید تا نتایج مثبتی حاصل گردد.

توجه: در حالتی که محل درد تحریک شده و به رنگ قرمز می­باشد، از قرار دادن کمپرس گرم جلوگیری نمایید. همچنین اگر با گردش بدن مشکلاتی دارید، از کمپرس سرد استفاده نکنید.

حمام نمک اِپسوم

این روش اگر به صورت مداوم دنبال شود، بسیار موثر خواهد بود. در این روش، علائم آرتروز گردن سبک خواهد شد. این نمک شامل منیزیم خواهد بود که به کنترل میزان pH در بدن شما، کمک خواهد کرد؛ بنابراین، درد، التهاب به همراه سفتی در شانه ها و گردن می­تواند کاهش پیدا کند. به همین دلیل، نمک اِپسوم به عنوان یکی از درمان­های اصلی خانگی آرتروز گردن، در نظر گرفته شده است.

حمام نمک برای آرتروز گردن

دارو 

 داروها به صورت متداول استفاده می­شوند و شامل داروهای ضد استروئید و ضد التهاب با مدت مصرف طولانی هستند. درمان­های ضد تشنج که آنها نیز دردها را در مسیر خود مهار می­کنند، برخی مواقع برای کاهش درد ناشی از ایجاد آسیب شدید به اعصاب طی مراحل اولیه، استفاده می­شوند.

داروهای ضدافسردگی معمولاً برای جنگ با درد و تغییر حال بیماران دارای آرتروز گردن، موثر می­باشند. برای درد بسیار شدید، مواد افیونی ممکن است توصیه شود. شل کننده ماهیچه ها نیز برای از بین بردن اسپاسم ماهیچه ای در ماهیچه گردن که توسط تحریک ریشه های عصبی به وجود می آید، توصیه می­شود. با این­حال، مواد افیونی و شل­کننده ماهیچه ها نیز می­تواند اعتیاد به وجود آورد و در صورت وجود درمان­های جایگزین، بهتر است از آنها دوری شود.

استروئیدها

کورتیکواستروئیدها مولکول­های بیولوژیکی هستند که خاصیت ضدالتهاب و سرکوب کنندگی سیستم ایمنی بسیار قوی دارند. به مانند داروهای ضد استروئید و ضد التهاب، مدارک خیلی دقیقی برای اثبات تاثیرگذار بودن آن­ها در این وضعیت وجود ندارد. این مواد باید در بیماران انتخاب شده مورد استفاده قرار گیرند. مدت زمان استفاده از آن­ها در دوره کوتاه تا حداکثر 3 روز و در صورت استفاده از دوز کامل، بین 7 تا 10 روز بعد می­باشد. مدیریت استروئیدها در آرتروز گردن ممکن است در تسکین دادن علائم مفیدتر باشد، ولی در عین حال می­تواند دارای ریسک بالاتری هم باشد. ارزش این کار هنوز مشخص نشده، همانطور که ارزش استفاده از استروئیدهای سیستماتیک نیز مشخص نگردیده است.

 

استروئیدها برای آرتروز گردن

 

برخی اوقات، استروئیدها در ناحیه اپیدورال، اطراف ستون فقرات، تزریق می­شوند؛ اما چنین تزریقاتی به صورت مکرر توصیه نشده است و باعث ایجاد آسایش دائمی نخواهد شد.

درمان فیزیکی (فیزیوتراپی) 

در صورت لزوم، دکتر شما را به یک فیزیوتراپ برای درمان آرتروز گردن، ارجاع خواهد داد. فیزیوتراپی شامل درمان­های غیرفعال مانند استفاده از سرما یا حرارت، ماساژ عمیق بافت­ها و شبیه سازی الکتریکی و کششی می­باشد. این درمان­ها شما را برای ورز­ش­های درمانی که بخش فعال فیزیوتراپی است، آماده خواهد کرد. علاوه بر این، به شما درست ایستادن، گنجاندن اصول ارگونومی در فعالیت­های روزانه، انعطاف پذیر بودن و قوی بودن، آموزش داده خواهد شد.

 

فیزیوتراپی برای آرتروز گردن

گردن­بند طبی نرم

به آرام کردن درد شدید گردن کمک می­کند و همچنین التهاب را در گردن کاهش می­دهد؛ اما از گردن­بند نباید به صورت طولانی استفاده کنید. همیشه بند­های کیف­ لپ­تاپ خود را بر روی هر دو شانه­ بیاندازید و هیچ­گاه آن را بر روی یک شانه آویزان نکنید.

گردن¬بند طبی برای آرتروز گردن

ماساژ کایروپراکتیک

ماساژ از فواید زیادی برخوردار می باشد، حتی فوایدی بیشتر از خوب کردن حال شما. یک ماساژ کایروپراکتیک که تحت نظر و راهنمایی یک متخصص کایروپراکتیک صورت می­پذیرد، برای کاهش درد و سفتی ناشی از آرتروز گردن، بسیار مفید خواهد بود.

ماساژتراپی گردش خون در بدن را افزایش می­دهد، باعث کاهش ورم می­شود و باعث کاهش زیاد درد ناشی از اسپاسم ماهیچه می­گردد. همچنین، این نوع از درمان باعث کاهش التهاب و دردی ناشی از آن خواهد شد. برای خیلی از افراد با این وضعیت، ماهیچه­ هایی که به مهره متصل شده اند، معمولاً سفت هستند و این باعث ایجاد اسپاسم­های دردناک خواهد شد. متخصص ماساژ شما بر روی شل کردن لایه به لایه این ماهیچه ­ها، کار خواهد کرد.

برای درمان آرتروز گردن ورزش های زیر می تواند به تسکین درد و تقویت عضلات کمک کند:

ورزش­های منظم 

این مورد، یکی از مهم­ترین درمان­ها برای آرتروز گردن می باشد و شما باید از آن پیروی کنید. همچنین، کمبود ورزش فیزیکی یکی از دلایل به وجود آمدن این وضعیت میباشد. با تمرین کردن برخی از ورزش­ها، شما می­توانید درد در شانه ها و گردن را تا حدود زیادی کاهش دهید.

 

ورزش برای آرتروز گردن

 

برای درمان آرتروز گردن ورزش های زیر می تواند به تسکین درد و تقویت عضلات کمک کند:

 • حرکت کششی چرخشی: در این حرکت، چانه شما و نگاه کردن از بالای شانه نقش دارد. این وضعیت را تا 10-15 ثانیه نگه دارید، به حالت اولیه خود برگردید و همین عمل را در جهت مخالف انجام دهید. این حرکت کششی را چندین بار انجام دهید. این به شما کمک می­کند تا شدت ناراحتی گردن را کاهش دهید.
 • کشش­های خم جانبی: سر خود را در هر دو جهت (از گوش تا شانه) خم کنید.
 • حرکت کشش غیرفعال: سر خود را به بغل خم کنید، سر خود را مقداری رو به جلو و به سمت شانه، به مدت 10-15 ثانیه خم کنید. به حالت اولیه خود برگردید و همین روش را در جهت مخالف تکرار کنید.
 • حرکت کششی انحنائی: این حرکت چانه تا سینه را انجام دهید و تا 10-15 ثانیه آن را نگه دارید. استراحت کنید، سپس سه تا پنج بار آن را تکرار کنید.
 • چرخش گردن: چرخش ساعتگرد و پادساعتگرد گردن خود به مدت 2 دقیقه و هر 4-5 ساعت یکبار، به شل کردن گردن شما کمک خواهد کرد.
 • رژیم­های فراوان ویتامین D (قابل حل در چربی) و رژیم­های کلسیم دار، به قوی سازی استخوان­ها و ماهیچه ها کمک می­کند و از آرتروز گردن نیز جلوگیری خواهد کرد.

بنابراین، اگر شما از آرتروز گردن رنج می­برید، بعد از مشورت با یک دکتر، از این راهنمایی­های مفید استفاده کنید تا بتوانید درد و ناراحتی خود راکاهش دهید.

مدیریت عمل جراحی

عمل جراحی برای بیمارانی است که در بازه­های سه ماه و بیشتر نسبت به درمان­های محافظه کارانه عکس­العملی نشان نداده اند. با توجه به وضعیت بیمار، عملهای جراحی متفاوتی می­تواند انجام پذیرد.

بعضی فرآیندها که به صورت متداول توصیه می­شود، شامل دیسککتومی (برداشتن یک غضروف بین مهره­ای برآمده یا “دیسک” برای کاهش فشار آن بر ریشه های عصبی نزدیک)، برداشتن قسمت­های مختلف مهره مانند مهره برداری (laminectomy)، برداشتن استخوان مچ دست (corpectomy) و جوش دادن ستون فقرات برای ثابت نگه داشتن آن، می­باشد. با این­حال، مدرکی مبنی بر تاثیر مثبت عمل جراحی، در طولانی مدت و برای این وضعیت، وجود ندارد.

بیشتر بدانید


اگر با مشکل آرتروز گردن سر و کار دارید، از موارد زیر باید پرهیز کنید:

 • خوابیدن در یک زمان مشخص و همچنین دیر نخوابیدن، دارای اهمیت و عملی سالم است.
 • سعی کنید از خوابیدن در طی روز پرهیز کنید.
 • از بلند کردن وزن­های سنگین و وارد کردن فشار بیش از حد بر روی سر و شانه هایتان، جلوگیری کنید.
 • تمام روز را در اطراف تهویه مطبوع نگذرانید، زیرا این کار منجر به خشکی بدن خواهد شد. گذراندن وقت در محیط طبیعی، امری مهم می­باشد.
 • داشتن حالت درست بدن را در حالت نشسته، ایستاده و راه رفتن، فراموش نکنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتلفن تماس و مشاوره