کمردرد عصبی: آیا استرس باعث ایجاد کمردرد می شود؟

فشارهای عاطفی و تنش های ذهنی برای کسانی که دچار استرس و اضطراب می شوند میتواند بسیار سخت باشد. قبل از اینکه بدانیم، علائم فیزیکی ناشی از استرس خودشان را نشان می دهند و به طریق مختلف ظاهر می شوند. برای مثال استرس می تواند سلامت سیستم ایمنی را به خطر بیندازد، هضم معده را ضعیف کند یا منجر به درد گردن شود. اغلب اوقات ما بهای سنگینی برای استرس طولانی می پردازیم. در این مقاله قصد داریم در مورد تاثیر استرس بر علائم فیزیک مانند درد کمر و کارهایی که می توانید برای کاهش هر گونه ناراحتی انجام دهید، صحبت کنیم.

اگر از کمر دردی رنج می برید که فکر میکنید به استرس، اضطراب یا وضعیت روحی شما مربوط است در اولین فرصت باید برای انجام معاینه به پزشک مراحعه کنید. برای رزرو وقت از مطب دکتر علی مغازی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با شماره تلفن 02833323304 تماس بگیرید.

آیا استرس می تواند باعث کمر درد شود؟


پاسخ کوتاه این است که بله استرس می تواند منجربه کمر درد شود. همه چیز به واکنش طبیعی بدن شما استرس بستگی دارد. به طوری که برخی افراد استرس را در ذهن نشان می دهند و با مشکلات مختلف و راه های احتمالی مواجه می شوند اما برخی دیگر آن را به صورت فیزیکی نشان می دهند. این واکنش های فیزیکی ممکن است برای بیمار و اطرافیانش غیر قابل توجه باشد. این شرایط در نهایت باعث ایجاد درد می شود.

اگر استرس به صورت فیزیکی ظاهر شود باعث می شود که ماهیچه ها به ویژه عضلات اطراف شانه ها و پایین ستون فقرات سفت شوند. این کشش ماهیچه های کمر است که باعث می شود ما درد را تجربه کنیم و به عنوان سندرم میوزیت تنشی شناخته می شود.

بزرگترین مشکل سندرم میوزیت، تنش آن است که می تواند به راحتی یک الگوی چرخه ای درد را شروع کند. کسانی که استرس دارند، احساس درد می کنند و این درد بر خلق و خوی آنها تاثیر می گذارد و آنها را کم تحرک می کند. این وضعیت نه تنها به دلیل کاهش حرکت باعث ضعیف شدن و سفت شدن بیشتر عضلات آنها می شود و درنتیجه بر زندگی آنها تاثیر می گذارد بلکه درد را هم افزایش می دهد. علاوه بر این نگرانی از درد می تواند باعث شود که افراد، استرس بیشتری پیدا کنند و در نهایت دردشان بیشتر می شود.

هر عضله یا گروهی از عضلات می توانند از پیامدهای استرس رنج ببرند به ویژه آنهایی که در قسمت فوقانی، میانی و پایین کمر قرار دارند. در اینجا چند دلیل کلیدی برای این مسئله وجود دارد:

قسمت میانی و بالای کمر

در شرایطی استرس زا تمایل داریم نفس های کوتاه و کم عمق بکشیم و به علت ناتوانی در تنفس عمیق از شکم، مجبور میشویم از طریق قفسه سینه و دیافراگم نفس بکشیم؛ که باعث می شود ماهیچه های این ناحیه هم کوتاه و سفت شوند و بر قسمت میانی و بالای کمر تاثیر بگذارند.

 کمر

کمر شامل یک گروه پیچیده بزرگ از عضلات از است که ستون فقرات را بالا نگه میدارد و به ما در انعطاف پذیری و حرکت کمک می کند. وقتی تحت استرس هستیم ممکن است رفتارها و وضعیت ما تغییر کند از جمله: نحوه نشستن، نحوه حرکت و نحوه خوابیدن که حتی علاقه ما به ورزش هم ممکن است کاهش یابد و این ترکیب میتواند فشار، سفتی و درد را در قسمت پایین کمر ما افزایش دهد.

علائم کمردرد مرتبط با استرس


علائم کمردرد مرتبط با استرس اگر دچار کمر درد مزمن هستید به پزشک مراجعه کنید چون بدیهی است که استرس تنها یکی از دلایل احتمالی آن باشد. شاید دانستن این نکته مفید باشد که ویژگی های معمول کمر درد و گردن درد ناشی از استرس شامل علائمی مانند:

  • درد های عضلانی پراکند
  • نقاط حساس عضلانی
  • درد، سفتی و خستگی
  • در بسیاری از موارد کمردرد مرتبط با استرس باعث میشود که بیماران از تغیر مکان درد شکایت داشته باشند.

تشخیص کمر درد مرتبط با استرس


تشخیص کمر درد ناشی از استرس اغلب با یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی انجام می شود. بیماران باید حتما به تشخیص علت کمر دردشان اهمتی بدهند چون ممکن است یک بیماری جدی (مانند اسپینال ستون فقرات یا عفونت) باعث درد شوند. یک معاینه پزشکی خوب معمولا می تواند دلایل ساختاری جدی تر کمر درد را در اکثر بیماران رد کند.

برای موارد کمر درد ناشی از استرس زمان شروع کمر درد اغلب کاملا متغیر است. درد می تواند با یک حادثه قابل شناسایی شروع شود یا ممکن است بدون دلیل شروع شود. به عنوان مثال شروع درد می تواند در اثر حادثه ای مانند رگ به رگ شدن کمر یا کشیدگی باشد و استرس می تواند باعث ادامه پیدا کردن این درد شود. در بسیاری از موارد ممکن است علارغم اینکه علت اصلی درد استرس است اما نتایچ آزمایش ام آر آی ممکن است مشکلاتی مانند برآمدگی دیسک یا بیماری دژنراتیو دیسک را نشان دهد. در این موارد نتایج ام آر آی از نظر بالینی مهم نیستند و در نهایت مشخص میشود که علت درد چیست.

روش های درمان کمر درد مرتبط با استرس


بعد از تشخیص کمر درد مرتبط با استرس حتما باید شروع به درمان استرس خود کنید و از مجموعه ای از تکنیک ها به این منظور استفاده کنید:

ورزش و تکنیک تنفس مناسب

ورزش و تکنیک تنفس مناسباگر گرفتگی، تنش و تنفس کم عمق باعث افزایش درد و اسپاسم می شود؛ شما می توانید با انعطاف پذیر نگه داشتن عضلات و تنفس صحیح به بهبودی آن کمک کنید.

حرکات کششی باعث شل شدن عضلات متشنج و تقویت عضلاتی میشود که به حمایت نیاز دارند. اگر در مورد اینکه کدام تمرینات به شما کمک می کند، مطمئن نیستید از پزشک خود بخواهید که شما را به یک فیزیوتراپ معرفی کند چون برخی از ورزش ها می توانند به شرایط شما کمک کنند اما برخی دیگر می توانند درد را بدتر کنند.

نکته کلیدی در کشش این است که باید آرام باشد و اگر درد دارید آن را متوقف کنید. هنگامی که یک روز استرس زا را سپری کرده اید، در طول شب روی صندلی نخوابید و بیرون نروید و سعی کنید تمام تنش های خود را در باشگاه آرام کنید. در عوض فقط با سی تا شصت دقیقه شنا، یوگا یا پیلاتس، ذهن و ماهیچه ها را متحرک نگه دارید.

زمان و تمرکزی که این کار برای شما فراهم می کند باعث میشود که روز خود را با شکسته شدن الگوی استرس به پایان برسانید و باعث می شود یک عصر آرامتر و خواب بهتری در شب داشته باشید که هر دو فواصل مهم بین زمان های استرس زا هستند.

مراقب وضعیت بدن خود باشید مخصوصا نحوه نشستن و ایستادن، نفس عمیق بکشید. زمانی که این کارها را انجام می دهید تعجب خواهید کرد که چگونه این ترکیب باعث کاهش سریع کمر درد هنگام نشستن میشود.

یوگا و پیلاتس میتوانند بسیار موثر باشند. یوگا باعث بهبود سفتی و عدم تعادل میشود و آگاهی بدن را افزایش میدهد. تنفس موثر باعث ایجاد آرامش در سیستم عصبی پاراسمپاتیک میشود و به کاهش تنش کمک میکند.

هدف پیلاتس تقویت عضلات مرکزی بدن، بهبود وضعیت بدن، سفتی عضلانی، تعادل و تحرک مفاصل و همچنین کاهش استرس و تنش است.

درمان سرد یا گرم

نظریه های مختلفی درباره اعمال سرما و گرما برای درد وجود دارد. به طور کلی سرما درمانی (که با کیسه یخ انجام می شود) برای التهاب بهتر عمل می کند و باعث کاهش تورم می شود. درحالی که گرما (با استفاده از یک بطری آب یا پد گرم)  برای کاهش، اسپاسم عضلانی و شل شدن عضلات  ایده آل است. گرمای مرطوب ممکن است بهتر از گرمای خشک باشد، چون گرمای خشک می تواند بافت نرم را کم آب کند و از بهبودی جلوگیری کند.

فیزیوتراپیست ها اغلب ورزش هایی را توصیه می کنند که در استخرهای گرم و درمانی انجام می شوند. شناور بودن آب باعث جلوگیری از اعمال فشار روی مفاصل و تقویت عضلات می شود. کشش ملایم یا شناور بودن بودن به شل شدن عضلات و کاهش تنش کمک می کند. حمام های گردابی باعث آرامش عضلات می شوند و حرکت آب گردش خون را افزایش می دهد. در گرداب های خانگی سعی کنید نقاط دردناک بدنتان را در مسیر حرکت پر فشار آب قرار دهید این حرکت مثل یک ماساژ آرام بخش زیر آب عمل می کند.

اگر این گزینه ها در دسترس شما نیستند سعی کنید وان حمام را با آب گرم و چند مشت نمک اپسوم پر کنید که به دلیل داشتن منیزیم بر عضلات تاثیر آرامبخشی دارد.

اجتناب از محرک ها

سعی کنید به جای چای و قهوه از جایگزین های گیاهی و بدون کافیین استفاده کنید چون محرک ها باعث تشدید استرس میشوند. به عنوان مثال چای بابونه و اسطوخودوس میتواند ذهن و بدن را آرام کنند و خواب را تقویت کنند.

خواب

اختلالات خواب در میان مبتلایان به کمر درد رایج است و خواب آرام برای کمک به ترمیم عضلات کشیده شده و تسکین مفاصل ملتهب لازم است. برای خواب بهتر شبانه تشک خوب بسیار مهم است. سعی کنید موقعیت های مختلف خوابیدن را امتحان کنید. برخی افراد متوجه میشوند که خوابیدن به پهلو با بالش بین زانو به آنها کمک میکند تا راحتتر بخوابند و ماهیچه ها را شل می کند در حالی که برای برخی دیگر خوابیدن به پشت راحت تر است. در صورت امکان از خوابیدن روی شکم خودداری کنید زیرا این وضعیت باعث فشار بیشتر می شود.

ورزش و استراحت متعادل

مهمترین نکته ایجاد تعادل بین استراحت و ورزش است. ورزش از حد میتواند درد را افزایش دهد و خطر آسیب بیشتر را به همراه داشته باشد و میزان کم آن می تواند ماهیچه ها را قفل کند و باعث اسپاسم شود. ورزش منظم  سبک تا متوسط مانند پیاده روی ملایم و کشش میتواند به شل شدن عضلات سفت و قوی نگه نداشتن کمر کمک کند. از بی تحرک بودن بیش از حد خودداری کنید چون حرکت مفاصل و ماهیچه ها را انعطاف پذیر نگه میدارد.

ذهن آگاهی و مدیتیشن

هدف از تکنیک های آگاهی ذهن و مدیتشن این است که تمرکز ذهن را به زمان حال بیاورد، بنابراین از تمرکز بیش از حد بر استرس های گذشته یا پیش بینی های ترسناک آینده جلوگیری می کند. تکنیک های زیادی وجود دارد که همگی به افزایش آرامش بدن و ذهن کمک میکنند و به عنوان مثال آرام کردن ماهیچه ها به صورت ارادی باعث افزایش کشش و شل شدن گروه هایی از ماهیچه ها می شود. این روش ها باعث افزایش آگاهی هنگام تنش می شود و به آرامش بدن کمک می کند در نتیجه هنگام بروز استرس می توانیم سریعتر عمل کنیم.

درمان رفتار شناختی

درمان رفتار شناختی درمان رفتار شناختی یک درمان گفتاری است و مبتنی بر این مفهوم است که افکار، احساسات و اعمال فیزیکی شما به هم مرتبط هستند و افکار و احساسات منفی می توانند شما را به دام بیندازند. هدف این درمان این است که به شما کمک کند تا با برطرف کردن مشکلات طاقت فرسا الگوهای منفی ذهنتان را تغیر دهید و احساس خود را بهبود بخشید.

طب سوزنی

این درمان از طب سوزنی چینی سرچشمه می گیرد و از دیر باز برای درمان درد استفاده شده است. طب سوزنی با استفاده از سوزن های نازک باعث تحریک نقاط خاصی در امتداد پوست بدن میشود.

ماساژ

ماساژماساژ درمانی به طور چشمگیری برای درمان بسیاری از انواع کمردرد یا به عنوان مکملی برای سایر درمان ها پزشکی رایج است. برخی از مزایای ماساژ برای کمردرد عبارتند از:

  • افزایش جریان خون و گردش خون، که مواد مورد نیاز را به عضلات و بافت ها میرساند و باعث بهبود درد عضلانی میشود.
  • کاهش تنش در عضلات؛ این آرامش عضلانی میتواند انعظاف پذیری را بهبود بخشد، درد ناشی از سفت شدن عضلات را کاهش دهد و حتی خواب را بهبود بخشد.
  • افزایش سطح اندورفین در مغز که می تواند افسردگی و اضطراب را کاهش دهد و همچنین به باعث کاهش درد و افزایش روند بهبودی شود.

سوالات متداول


کمر درد ناشی از استرس چه علائمی دارد؟

معمولا کمر شما سفت و درناک می شود. کمر شما تا حدی درد دارد که حرکت کردن شما را محدود می کند.

آیا ضربه روحی می تواند باعث کمردرد شود؟

مطالعات ارتباط بین آسیب عاطفی و شروع شرایط مانند کمر درد نامشخص و ناتوانی مرتبط با درد را تشخیص داده اند. ترس و درد به نوعی باهم ارتباط دارند و به حفظ یکدیگر کمک می کنند.

کمر درد چه زمانی نگران کننده است؟

اگر کمردرد شما با علائم آزاردهنده ی دیگری همراه است حتما به مراقبت های پزشکی نیاز دارید. چنانچه کمردرد شما با هر یک از علائم زیر همراه است حتما به پزشک مراجعه کنید: افزایش ضعف در پاها، از دست دادن کنترل مثانه یا روده.

آیا استرس می تواند باعث سفت شدن عضلات کمر شود؟

هنگامی که استرس به صورت فیزیکی ظاهر می شود باعث سفت شدن عضلات به ویژه عضلات اطراف شانه ها و پایین ستون فقرات می شود. کشش عضلات کمر باعث ایجاد درد می شود و به عنوان سندرم میوزیت تنشی شناخته می شود.

چگونه می توان ماهیچه های کمر را شل کرد؟

به پشت دراز بکشید و پاهای خود را صاف به سمت بیرون دراز کنید. زانوی راست را به سمت بالا خم کنید و از سمت چپ بدن خود عبور دهید. بدنتان را در وضعیتی نگه دارید که به شما اجازه میدهید کشش ملایمی را در عضلا پشت و لگن به مدت بیست ثانیه احساس کنید. عضلات اصلی خود را سفت کنید و به سمت مرکز بچرخانید. اگر این کار دردناک است آن را ادامه ندهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتلفن تماس و مشاوره