post_image

يبوست یا خشکی مزاج يكي از بیماری های گوارشی است و از عوارض تغيير شيوه ي زندگي ما و شهر نشيني است. فعاليت كم بدني و تغيير الگوي غذايي از جمله مصرف فست فودها و كاهش مصرف ميوه و سبزي ها از جمله علل اصلي شيوع روز افزون يبوست است.

علائم یبوست

يبوست به معناي اين است که فرد کمتر از سه مورد دفع در هفته داشته باشد. يا مدفوع سخت يا خشک باشد که گاهي دفع دردناک دارد. ممکن است احساس پري و draggy  کنيد. برخي افراد تصور مي کنند که بايد هر روز دفع مدفوع داشته باشند. در حقيقت اين مسئله درست نيست. تعداد مشخصي براي دفعات دفع مدفوع وجود ندارد. بدن هر فرد تعداد طبيعي موارد دفع روده اي خود را پيدا مي کند و اين بستگي به غذايي که مي خوريد، ميزان ورزشي که مي کنيد و ساير مسايل دارد.

آنچه مهم است اين است كه مواد دفعي بايد هر چه زودتر از بدن خارج شوند زيرا ماندن اين مواد به مدت طولاني به دليل وجود مواد زائد و گاهي سمي در روده ها و دستگاه گوارش به دلايل مختلف، بيماري ايجاد مي كنند.

یبوست چه عوارضی دارد

یبوست به دلیل توقف طولانی مدت مواد زاید و دفعی در روده ی بزرگ موجب بد اخلاقی، سردرد، بی حوصلگی، حالت تهوع و مشکلات گوارشی مانند دل درد، عفونت روده ها، همورئید (بواسیر)، شقاق و … می شود. یبوست مانع جریان و جذب مواد مغذی حیاتی در بدن است و در نتیجه ممکن است در سلامت کلی فرد تاثیر بگذارد.

منبع: پزشکی، پارس دکتر، به سایت

Share →