پارگی مینیسک زانو

آسیب مینیسک زانو شایع است. یکی از شایعترین مکانیسم های آن چرخیدن روی زانو درحالی است که پا روی زمین قرار دارد. در آسیب مینیسک زانو زانو بطور دیررس ورم می کند. یعنی در زمان آسیب متورم نمی شود بلکه به تدریج در طی بیست و چهار ساعت ورم آن زیادتر می شود. اگرزانو بلافاصله بعد از آسیب ورم کند در اثر خونریزی داخل زانو بعلت پارگی رباط صلیبی است. اگر زانو قفل شود نشانه پارگی شدید مینیسک است.

در مرحله حاد باید با استفاده از سرما یا ماساژ یخ از بدتر شدن تورم زانو جلوگیری کرد. در این مرحله نباید با زانو راه رفت و از داروهای ضد التهاب استفاده نمود. استفاده از زانوبند کشی و بالا گذاشتن زانو به کاهش ورم کمک می کند. بهترین روش تشخیص پارگی مینیسک زانو با ام ار آی است.

در موارد خفیف تر برنامه توانبخشی و استراحت نسبی بمدت 3-6 هفته توصیه می شود بعد از آن در صورتی که علایم شدید و آزار دهنده باشد یا عملکرد بیمار مختل باشد یا بصورت مکرر دچار حملات درد زانو و تورم زانو شود با آرتروسکوپی عمل می شود. در ورزشکاران حرفه ای آرتروسکوپی زانو سریعتر انجام می شود.

 علائم پارگی مینیسک زانو 

1-     درد در مفصل زانو

2-     تورم زانو و وجود مایع در فضای مفصلی زانو

3-     قفل شدن زانوی آسیب دیده

4-     شنیدن صدای کلیک در زمان آسیب به زانو

5-     عدم توانایی در خم و راست کردن زانو به طور کامل

آسیب مزمن مینیسک درد متناوبی را در حین انجام فعالیت ایجاد می کند که ممکن است با تورم زانو همراه باشد یا نباشد.

 تشخیص پارگی مینیسک زانو 

پزشک علایم شما و مشخصات آسیب وارده را بررسی می کند و زانوی شما را معاینه می کند. اگرچه آسیب مینیسک در عکس رادیولوژی نشان داده نمی شود اما جهت تشخیص شکستگی های استخوان زانو عکسبرداری انجام می شود. ام.آر.آی می تواند به تشخیص آسیب و پارگی مینیسک کمک کند.

مینیسک زانو

عواض پارگي مينيسك درمان نشده

زانويي كه مينيسك آن پاره شده، اگر درمان نشود بتدريج آرام مي‌شود و التهاب آن از بين مي‌رود. مايع داخل زانو كم مي‌شود تا اين كه در مرحله ديگري ضربه‌اي مشابه به مينيسك وارد آيد. پارگي قبلي اغلب بيشتر مي‌شود و حمله ديگري به زانو وارد مي‌آيد. به علت تمركز فشار وزن در محل مينيسك پاره و جمع شدن نيرو در اين محل، بتدريج غضروف مفصل استخوان درشت‌ني در اين محل خورده مي‌شود و سطح ناصافي پيدا مي‌كند و مفصل ساييدگي پيدا مي‌كند (آرتروز)‌.

منبع:دکتر رئیسی  علم ورزش

Share →