post_image

شایع ترین مفصلی که دچار آرتروز زانومی شود زانوست و آرتروز زانو در زنان چاق و مسن شایع تر است.

 

 ضربات وارده به مفصل و استفاده نادرست از مفاصل، مثل دوزانو و چهارزانو نشستن، استفاده از توالت ایرانی، عفونت‌ و روماتیسم مفصلی، پاضربدری و پاپرانتزی، همگی در تشدید و تسریع روند بروز آرتروزانو مؤثر هستند.

آرتروز زانو ناشی از روند فرسودگی است که به طور طبیعی با بالا رفتن سن ایجاد می شود. در طول روز به علت فعالیت های بدنی، مفاصل در معرض ضربه قرار می گیرند و این ضربه ها آسیب زانو  به ویژه به غضروف مفصلی وارد می کند که بدن تا آنجایی که می تواند  آسیب زانو را ترمیم می کند.

گاهی شدت آسیب زانو به مفصل بیش از قدرت ترمیم بدن است یا اینکه به عللی خاص قدرت ترمیمی بدن کاهش می یابد و نمی تواند آسیب های معمولی را ترمیم کند.  در این موارد غضروف مفصلی به تدریج خراب تر می شود که این شروع آرتروز زانو است.

آرتروز زانو سطح غضروف ریش ریش و لایه لایه می شود و با وارد شدن هر آسیب، مقداری از روی غضروف برداشته می شود تا اینکه به تدریج از کلفتی غضروف کم می شود. کم شدن ضخامت غضروف که در رادیولوژی به صورت کاهش فاصله مفصلی دیده می شود از علائم اولیه شروع ساییدگی مفصل زانو است.
درد زانو، خشکی صبحگاهی زانو، ورم مفصل زانو، کاهش دامنه حرکتی مفصل – که در مراحل پیشرفته بیماری ایجاد می شود- ضعف و کوتاهی عضلات اطراف مفصل و گاهی وجود صدا در حرکات مفصل زانو و ایجاد پای پرانتزی از علائم آرتروز است.

علت آرتروز شایع ترین عامل چاقی است، البته چاقی فقط در مفاصلی که وزن بدن را تحمل می کنند، مثل زانو، اثر سوء دارد.  شایع ترین مفصلی که دچار آرتروززانو می شود زانوست و آرتروز زانو در زنان چاق و مسن شایع تر است.  40 درصد افراد 40 ساله و 60 درصد افراد 60 ساله آرتروز زانو را به درجات مختلف دارند.

تمام افرادی که دارای نشانه آرتروز زانو هستند، یک رژیم غذایی مناسب، سالم و مفید داشته باشند؛ همچنین کسانی که در مفصل ران یا زانو دچار مشکل هستند، در صورت صلاحدید پزشک از عصا هنگام راه رفتن استفاده کنند.ورزش درمانی را از جمله اقداماتی دانست که در جهت تقویت عضلات اطراف مفاصل و برگرداندن انعطاف و دامنه حرکتی مفصل نقش بسزایی دارد.

  فیزیوتراپی، تزریق داخل مفصل زانو و جراحی زانوبر حسب مورد در درمان آرتروزانو نقش خواهند داشت.

برای درمان زانودرد کلیک کنید

Share →