طب سوزنی، طب سنتی چینی است که در آن سوزن نازکی را در نقاط خاصی از بدن قرار می‌دهند. این طب در درجه‌ی اول برای تسکین درد و بعد برای درمان بیماری‌های دیگر استفاده می‌شده است. طب سوزنی با تحریک نقاطی در بدن، موجب جریان انرژی می‌شود. سوزن در آزاد کردن اندورفین‌ها (مسکن‌های طبیعی) به بدن کمک می‌کند، جریان خون را تقویت می‌کند و در فعالیت‌هایی از مغز دخیل است. مخالفان این نظریه معتقدند طب سوزنی به این دلیل که اثر دارو نما دارد، مؤثر است. سوزن‌های طب سوزنی بسیار نازک هستند و اکثر مردم احساس درد کمی دارند و بعد از استفاده احساس انرژی آرامش می‌کنند. طب سوزنی در بهبود بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود:

Existing Post Image

 

 

* کاهش کمردرد

 

اگر درمان استاندارد درد مزمن کمر را کم نکرد، ممکن است طب سوزنی این کار را انجام دهد. یک تحقیق نشان داده است که طب سوزنی نسبت به درمان‌های متداول برای کمر دردهایی که بیش از سه ماه طول کشیده، مؤثر واقع شده است.

 

 

 

* سردرد

 

طب سوزنی ممکن است به خلاص شدن از میگرن یا سردردهای تنشی کمک کند.

 

 

 

* فیبرومیالژی (درد مزمن منتشر در سراسر بدن)

 

تحقیقات در زمینه‌ی تأثیر طب سوزنی بر فیبرومیالژی نتایج مختلفی را در برداشت. برخی از این تحقیقات نشان داد این روش درد را به طور موقت کاهش می‌دهد اما در برخی دیگر اثری دیده نشد. طب سوزنی ممکن است دو مشکل دیگر بیماری را کاهش دهد: خستگی و اضطراب.

 

تحقیقات نشان داده‌اند طب سوزنی درتسکین درد دندان یا جراحی‌های دندانپزشکی مؤثر است

 

 

 

* درد آرتریت

 

مؤسسه ملی آرتروز و بیماری‌های اسکلتی و عضلانی و پوست بیان کرده که طب سوزنی می‌تواند علاوه براثر کمک‌کنندگی بر کاهش درد آرتریت، نقش درمانی هم داشته باشد. برخی از تحقیقات اولیه نشان داده که طب سوزنی درد آرتروز را در زانو کاهش می‌دهد، با این حال برای اثبات اثر طب سوزنی در درمان استئوآرتریت به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

 

 

* سندرم تونل کارپ

 

طب سوزنی با قرص‌های استروییدی که در درمان درد دست و بازوی سندرم تونل کارپ مؤثر هستند، مقایسه شد. محققان در تایوان برای درمان یک گروه هشت نفره به مدت یک ماه از طب سوزنی استفاده کردند. این دسته از بیماران نسبت به گروه مصرف دارو نتایج امیدوارانه‌تری داشتند.

 

 

 

* دندان درد

 

تحقیقات نشان داده‌اند طب سوزنی درتسکین درد دندان یا جراحی‌های دندانپزشکی مؤثر است.

 

 

 

* تهوع

 

طب سوزنی در نقطه‌ای در مچ دست می‌تواند علایم تهوع و استفراغ را کاهش دهد حتی پس از درمان‌های دارویی سرطان یا جراحی مؤثر است.

 

 

 

* مراقبت از سرطان

 

چون طب سوزنی می‌تواند درد، حالت تهوع و استفراغ را کاهش دهد، می‌تواند با کاهش علایم سرطان یا شیمی درمانی در افراد مبتلا همراه باشد، هم‌چنین می‌تواند گرگرفتگی در سرطان سینه را کنترل کند.

 

طب سوزنی با تحریک نقاطی در بدن، موجب جریان انرژی می‌شود. سوزن در آزاد کردن اندورفین‌ها (مسکن‌های طبیعی) به بدن کمک می‌کند

 

 

 

* باروری

 

طب سوزنی در درمان ناباروری نیز مؤثر است. مطالعات پزشکی نشان می‌دهد طب سوزنی اثر بخشی درمان‌های باروری را تقویت می‌کند، هم‌چنین به کاهش استرس و افزایش جریان خون به تخمدان‌ها کمک می‌کند.

 

 

 

* ترک سیگار

 

طب سوزنی برای ترک سیگار، بی خوابی، خستگی، افسردگی و آلرژی استفاده می‌شود. برای ترک سیگار سوزن‌های طب سوزنی در گوش خارجی قرار داده می‌شود.

 

 

 

* خطرهای طب سوزنی

 

طب سوزنی به طور کلی امن است و مشکلات ناچیزی دارد اما می‌تواند خطراتی هم داشته باشد. سوزن آن می‌تواند باعث عفونت شود. سوزن قرار داده شده بیش از حد عمیق می‌تواند ریه‌ها و کیسه‌ی صفرا را سوراخ یا مشکلاتی در عروق خونی ایجاد کند. به همین دلیل مهم است در طب سوزنی از پزشکی که به خوبی آموزش دیده، استفاده شود.

 

 

 

* چه کسانی نباید از طب سوزنی استفاده کند؟

افراد مبتلا به اختلالات خونریزی یا کسانی که رقیق کننده‌های خون استفاده می‌کنند، نباید از طب سوزنی استفاده کنند زیرا طب سوزنی خطر خونریزی را افزایش می‌دهد. تحریک الکتریکی سوزن‌ها می‌تواند مشکلاتی را برای افراد مبتلا به ضربان قلب یا دیگر دستگاه‌های الکتریکی بدن ایجاد کند. زنان باردار باید قبل از طب سوزنی با پزشک خود مشورت کنند. تکیه بر طب سوزنی نمی‌تواند به تنهایی برای درمان بیماری یا تشدید درد مؤثر باشد.

Tagged with:  
Share →