Existing Post Image

طب سوزني چيست؟

طب سوزني يك روش درماني است كه با استفاده از قراردادن سوزن و گرما دادن يا حتي تحريك الكتريكي در نقاط خاصی از بدن موجب ایجاد تعادل در بدن ،باز گرداندن سلامتی و حتی پیشگیری از بیماریها میشود •

طب سوزني چگونه عمل مي كند؟

طبق نظرية كلاسيك چيني، كانالهاي انرژي مربوط به ارگان های مختلف در مسيرهاي منظمي در بدن و در سطح آن جريان دارند. به اين كانالهاي انرژي مريدين مي گويند كه مانند رودخانه هايي از بدن مي گذرند تا بدن را تغذيه نمايند. يك انسداد در اين حركات مسیر انرژي باعث ايجاد مشكل در آن مريدين و ساير مريدينها شده و موجب بیماری میشود واینکه این انسداد در کدام مریدین و یا کجای مریدین بوجود آمده باشد نوع بیماری ودر نهایت روش درمان متفاوت خواهد بود. اين مريدين ها را مي توان با قرار دادن سوزن در نقاط طب سوزني تحت تاثير قرار داد. سوزنهاي طب سوزني باعث رفع انسداد در اين سدها مي شوند و باعث برقراري مجدد جريان منظم در مريدينها مي گردند. درمانهاي طب سوزني مي تواند باعث كمك به ارگانهاي داخلي شود تا بتوانند اين عدم تعادلها را در جذب، هضم، فعاليت هاي توليد انرژي و جريان انرژي ، تصحيح نمايند. نتایج تحقیقات نشان می دهند كه سوزن گذاري در نقاط طب سوزني باعث تحريك سيستم عصبي به ترشح مواد شيميايي از عضلات ، طناب نخاعي و مغز مي شود. اين مواد شيميايي مي توانند باعث تغيير احساس به درد شوند و مي توانند باعث تسريع عمل آزاد شدن مواد شيميايي و هومونهای تحت اثر سيستم داخلي تنظيم كننده گردند. توازن انرژي و مواد بيوشيميايي در اثر طب سوزني مي تواند باعث تحريك توانايي هاي بدن در ترميم طبيعي خودش و افزايش سلامت فيزيكي و روحي شود.

زمينه فعاليت پزشك طب سوزني چيست؟

در حاليكه عده ای بر این باورند که طب سوزني فقط جهت كنترل درد است، اين هنر در دست افراد ورزيده و تعليم ديده مي تواند موارد درمان وسيع تري را نيز در بر گيرد. طب سوزني مي تواند به تنهايي يا همراه با درمانهاي جراحي و درمانهاي دارويي همراه طب متعارف مورد استفاده قرار گيرد. سازمان بهداشت جهاني WHO استفاده از طب سوزني را جهت مسائل وسيع درماني مورد تاييد قرار داده است كه انان شامل موارد زير هستند:

1- بیماریهایی که با طب سوزنی قابل درمانند شامل : انواع سردردهای عصبی ،میگرن و سینوزیت ،عوارض ناشی از رادیوتراپی و شیمی درمانی ،رینیت آلرژیک ، افسردگی و اضطراب ، آرتروز زانو ، دردهای سیاتیک و دیسکوپاتی مهره های گردنی و کمری ، جوش و لک صورت و چین و چروک صورت ، چاقی ، فلج صورت ،پوکی استخوان ، بالا بودن چربی خون ، اختلالات قاعدگی در خانمها ،سندروم روده تحریک پذیر

2- بیماریهایی که طب سوزنی به عنوان درمان کمکی کاربرد دارد شامل : فشار خون ، دیابت ، اختلال خواب ، کاهش و افزایش میل جنسی ، سندرم کیستهای متعدد تخمدان در خانمها ،التهاب مزمن پروستات ، دمانس ،اعتیاد به مواد مخدر و الکل ، پسوریازیس ،آسم ،آرتریت روماتوئید ،کبد چرب

چند جلسه جهت درمان كافي است؟

تعداد جلسات به عوامل متعددی چون سن بیمار ،حاد یا مزمن بودن بیماری ونوع بیماری بستگي دارد. جهت بيماريهاي پيچيده و كهنه طبعآ جهت درمان جلسات بيشتري مورد نياز است مانند يك يا دو جلسه در هفته جهت چندين ماه. و براي بيماريهاي حاد جلسات كمتري لازم است. آيا طب سوزني عوارض جانبي دارد؟ معمولآ ندارد. در صورتيكه انرژي به بدن راهنمايي شود، مواد شيميايي و هورمونها تحريك مي شوند و درمان شروع به كار مي كند. گاهآ علائم اوليه جهت چندين روز اول تشديد مي شود و ممكن است تغييرات عمومي در اشتها، خواب و مسائل روده اي و ادراري و مسائل روحي بوقوع بپيوندد. ولي اين مسائل مهم نيستند چرا كه نشان دهندة اين هستند كه طب سوزني شروع به كار نموده است. حتي كاملآ شايع است كه در جلسة اول يا دوم احساس راحتي كامل يا حتي كمي گيجي رخ دهد. البته اگر طب سوزنی توسط افراد غیر متخصص انجام شود ممکن است موجب آسیب به ارگانهای داخلی گردد.

آياسوزن ها آزار مي رسانند؟

سوزنهاي طب سوزني بسيار باريك ، ظريف از جنس استين لس استيل هستند. سر آنها تيز است و هيچگونه شباهتي به سرنگ هايي كه جهت تزريق و خون گيري استفاده مي شود ندارند. تجربة سوزن گذاري در افراد مختلف متفاوت است. بيشتر افراد هیچگونه احساس دردی ندارند. به دلیل اينكه از سوزنهاي يكبار مصرف استفاده ميشوداحتمال عفونت وجود ندارد البته سوزنها یکبار مصرف بوده و پس از یکبار استفاده دور ریخته می شوند.

آيا بايد به طب سوزني عقيده داشت كه بتواند موثر باشد؟

خیر. امروزه طب سوزني در دامپزشکی نیز کاربرد های بسیاری دارد و از آنجا که حیوانات تلقین پذیر نیستند، این فرضیه رد می شودوهمچنین تاثیر طب سوزنی روی نوزادان عدم تلقین پذیری این روش درمانی را اثبات می کند . ممكن است كه نظر مثبت شما در درمان باعث تقويت درمان دريافتي شود، همچنانكه يك نگاه منفي مي تواند اثرات طب سوزني را همچون ديگر ساير درمانها مخفي كند. يك نظرية بيطرفانه جلوي اثر درماني را نمي گيرد.

در روز درمان چه كارهايي را بايد و چه كارهايي را نبايد انجام دهیم؟

جهت افزايش اثر درماني اجراي موارد زير مهم است: از مصرف غذاي سنگين قبل و بعد از طب سوزني بپرهيزيد. طوري برنامه ريزي كنيد كه بتوانيد بعد از درمان استراحت كنيد يا از انجام كارهاي روزمره با حداكثر توان اجتناب کنید. اجراي اين موارد بخصوص در جلسات اولية درمان مهم است. چند ساعت قبل از انجام طب سوزنی استحمام کنید.

به موارد زير توجه فرماييد:

داروهاي تجويزي توسط پزشک را بدون هماهنگي قطع نكنيد. بخاطر داشته باشيد كه اثرات ايجاد شده در اثر درمان را با پزشك خود در ميان بگذاريد، چرا كه در درمانهاي بعدي كه او به شما خواهد داد موثر خواهد بود.

 

طب سوزنی وعناصر پنج گانه دخیل در آن

 طب سوزنی عناصر پنج گانه، نوعی طب سوزنی است که به درمان تمام لایه های وجود شخص یعنی بدن، ذهن، قلب(احساسات) و روح می پردازد، روش کامل تر و بسیار صحیح تر انجام درمان با طب سوزنی است. به این ترتیب شخص بیمار میتواند با تمام وجود سلامتی خود را بازیافته و به تعادل کامل برسد درمانگر برای درک عمیق شخص بیمار اهمیت فراوانی قایل است و این مطلب با شناخت کامل محیط، تاریخچه زندگی و تاثیر عناصر پنج گانه بر زندگی این شخص حاصل میشود.
این پنج عنصر آتش، خاک، فلز، آب و چوب هستند. هر یک از این عناصر در شکل گیری وجود و شیوه عمل ما در زندگی موثرند. زمانی که طب سوزنی برای از بین بردن سریع علائم بیماری به کار برده میشود، این روش درمان موقت و سطحی موثر است اما بیمار را از درون معالجه نمیکند. یک متخصص طب سوزنی عناصر پنج گانه، به خوبی از قوانین طبیعت آگاه است و میتواند از آنها برای تشخیص بیماری کمک بگیرد و به درمان کامل بیمار بپردازد.
درمانگر به دنبال نا هماهنگی در جریان انرژی بدن میگردد.در این حالت انرژی که در دوازده محور حیاتی بدن در جریان است در جاهایی به مانع برخورد کرده و دلیل آن عدم تعادل بین عناصر پنج گانه است. درمانگر باید عنصری را که در بدن ضعیف تر عمل میکند بیابد و با انتخاب نقطه صحیح برای انجام طب سوزنی، عنصر مورد نظر را تقویت کند و هماهنگی را به بدن برگرداند. علاوه بر انجام طب سوزنی توجه به تعادل و توازن در محیط کار و محل سکونت ،تغذیه صحیح ، ورزش و…و حتی انتخاب رنگ لباس بر اساس پنج عنصر موجب سلامتی و سعادت در فرد خواهد شد .(مطالعه مبحت فنگ شویی توصیه می گردد)
طب سوزنی با تاثیر بر جریان انرزی یا “چی” که در میان محورهای حیاتی بدن در جریان است، عمل میکند. این جریان با امتحان نبض های دوازده گانه ارزیابی میشود. در بدن انسان 365 نقطه اصلی وجود دارد و اگر ما محورهای اصلی را به صورت رود در نظر بگیریم، این نقاط، مانند مخزنهای آبی هستند که میتوانند در صورت لزوم برمقدار آب رود بیافزایند و جریان انرژی را سریعتر و قوی تر کنند. برای هر نوع معالجه، درمانگر موانع موجود در مسیر جریان انرژی را پیدا میکند و برای رفع آن نقطه خاصی را انتخاب میکند.
عناصر پنج گانه در طب سنتی چین چه تعریفی دارند؟ عناصر پنج گانه، دیدگاه ظاهرا ساده و در درون پیچیده چینیان باستان را بر رابطه تنگاتنگ انسان و تمام مظاهر طبیعت به نمایش میگذارد. جهان بینی خاص این قوم همواره موجب تحسین دانشمندان علوم طبیعی و انسانی جهان را فراهم کرده است.
آتش آتش نماد و عنصر تابستان بوده و با احساس شعف و شادمانی در ارتباط است. افرادی که عنصر غالبشان آتش است به داشتن دوستان زیاد و ایجاد روابط دوستانه با اطرافیان خود بسیار علاقه دارند. آنها معمولا خندان هستند و گاهی در عمق وجودشان احساس غصه وجود دارد که هیچ وقت دیده نمیشود.
خاک خاک عنصر تابستان گذشته به شمار میرود و با حس همدردی و دلسوزی همراه است. افرادی که عنصر خاک بر وجودشان   غالب است، میتوانند مانند یک مادر به دیگران رسیدگی کند و آنها را از هر نظر تغذیه کنند. هرچند احساس درک دیگران بسیار مهم است اما افراد خاکی گاهی بسیار تنها بوده و احساس خلاء میکنند.
فلز فلز عنصر پاییز و با حس اندوه و ماتم همراه است. افراد تحت سلطه این عنصر، به دنبال هرچه پاک و روحانی باشد، هستند. آنها برای خود و دیگران استانداردهای بالایی در نظر دارند و احترام متقابل برایشان بسیار اهمیت دارد. گاهی اوقات آنها با حس ناگواری از “اگر چنین و چنان میشد…” زندگی میکنند.
آب آب عنصر زمستان و مرتبط با حس ترس است. چنین افرادی دارای سماجت و اراده ای هستند که آنها را در شرایطی که موجب وحشت دیگران میشود، موفق و سربلند نگه میدارد. گاهی آنها حس عمیقی از وحشت را در وجود خود پنهان کرده اند.
چوب چوب عنصر بهار و با حس خشم در ارتباط است. افرادی که با عنصر چوب هماهنگی بیشتری دارند، این افراد بیشتر از دیگران در کارها اعم از برنامه ریزی، تصمیم گیری و عمل، موفق هستند. نقطه قوت آنها آینده نگریشان است اما اگر از تعادل خارج شده باشند، به راحتی کارهایشان را رها میکنند و حس نا امیدی آنها را فرا میگیرد.

 

 

 

در این کلینیک سعی بر این است که درمان بر اساس پنج عنصر انجام شود . بدین منظور با تشخیص نوع عنصر غالب و عدم تعادل دربدن علاوه بر انجام طب سوزنی ، تغذیه مناسب ، فنگ شویی ،نوع ورزش و….در بهبودی اهمیت بسزایی دارد.

Tagged with:  
Share →