آيا شما در دست‌ها يا پاهاي خود احساس بي‌حسي يا گزگز مي‌کنيد؟

آيا حسي شبيه به سوزن سوزن شدن داريد؟

آيا اين مشکل مرتباً براي شما پيش مي‌آيد؟

بي‌حسي يا گزگز پا و دست مي‌تواند براي هر فردي در هر زماني اتفاق افتد و غالباً هيچ دليلي براي احساس خطر وجود ندارد. موارد معمول اين عارضه معمولاً فقط مدت کوتاهي طول مي‌کشد و هيچ گونه اثر منفي بر بدن ندارد. گزگز دست و پا معمولاً به علت فشار ممتد بر روي عصب ايجاد مي‌شود، مانند مواقعي که به مدت طولاني به صورت دو زانو يا چهار زانو مي‌نشينيد. اين نوع از گزگز دست و پا که معمولاً تحت عنوان سوزن سوزن شدن شناخته مي‌شود، فقط به مدت کوتاهي ادامه پيدا مي‌کند و دردناک نيست. اما از طرف ديگر، گزگزها و بي‌حسي‌هاي مکرر مقطعي و مزمن مي‌تواند نشان دهنده مشکلات جدي‌تري از قبيل موارد زير باشد:

 • ديابت
 • اسکلروز چندگانه
 • سکته مغزي
 • نشانگان تونل کارپال
 • نشانگان رينود
 • تشنج
 • ميگرن
 • کم کاري تيروئيد

علل بي‌حسي  و گزگز (دست و پا)

بيماري ديابت، شايع‌ترين علت پزشکي براي علت خواب رفتن دست و پا است. حدود يک سوم افرادي که از نوروپاتي رنج مي‌برند، مبتلا به ديابت هستند. بنابراين بي‌حسي و گزگز را بايد يکي از علائم اوليه ديابت دانست. ساير علت‌هاي بروز اين عارضه شامل اعتياد به الکل، کمبود ويتامين، نشانگان گيرافتادگي عصب و بيماري‌هاي سيستماتيک مي‌باشد.

احتمال ابتلا به نوروپاتي در معتادين به الکل بيشتر است، زيرا رژيم غذايي آنان فاقد ويتامين‌هاي ضروري و تيامين مي‌باشد. آسيب ديدگي عصب نيز در معتادين به الکل، بسيار شايع است. بدن انسان براي آنکه عملکرد بهينه خود را داشته باشد، نيازمند دسترسی به ويتامين‌هايي از قبيل A، B کمپلکس، D و E مي‌باشد. بي‌حسي و گزگز دست و پا مي‌تواند نشانه‌اي از کمبود ويتامين‌ها و عناصر غذايي در بدن باشد. معمولاً براي پي بردن به اينکه کمبود ويتامين علت واقعي اين عارضه است، آزمايش خون بر روي بيمار انجام مي‌شود.

گير افتادن يا تحت فشار قرار گرفتن يک عصب مي‌تواند باعث ايجاد علائم نشانگان گيرافتادگي عصب شود. غالباً اين عارضه به دليل انجام مکرر فعاليت‌هاي يکنواخت مانند تايپ کردن با کامپيوتر در طي زمان‌هاي طولاني ايجاد مي‌شود. نشانگان مجراي مچ دست (تونل کارپال)، فلج عصب زند زيرين (عصب اولنار)، فلج عصب ساق پا (عصب پرونئال) و فلج عصب شعاعي دست (عصب راديال) از شايع‌ترين عارضه‌هايي هستند که اغلب باعث بروز نشانگان گيرافتادگي عصب مي‌شوند. حالت‌هاي شديد گيرافتادن عصب مي‌تواند منجر به فلج دائمي آن شود.

بي‌حسي  و گزگز دست و پا همچنين مي‌تواند نشان دهنده عوارض ناشي از بيماري‌هاي سيستماتيک مربوط به بافت همبند، کليه‌، کبد يا سيستم قلبي عروقي باشد. بيماري‌هاي سيستماتيک هنگامي ايجاد مي‌شود که اکسيژن نتواند به قلب برسد يا اکسيژن کافي براي شروع رسيدن به قلب و شروع فعاليت آن، وجود نداشته باشد. بيماري‌ها سيستماتيک مي‌تواند باعث به خطر افتادن جان بيمار شود.

استرس‌هاي روحي نيز مي‌تواند يکي از دلايل بروز بي‌حسي و گزگز باشد. استرس و اضطراب مهم‌ترين دلايلي هستند که باعث تنفس سريع و سنگين مي‌شوند. نفس کشيدن به صورت سنگين و با نفس‌هاي کوتاه مي تواند باعث بي‌حس شدن دست و پا و ايجاد حالت گزگز شود. همچنين بي‌حسي و گزگز دست و پا در موارد بسيار نادر مي‌تواند ناشي از ابتلا به ايدز، سفليس، نشانگان گيلن- باره، نشانگان شوگرن و ساير بيماري‌هاي مربوط به سيستم ايمني بدن باشد.

علائم خطرناک

 • ضعف شديد همراه با بي‌حسي و گزگز داريد، به طوري که قادر به حرکت کردن نباشيد.
 • بي‌حسي و گزگز بلافاصله بعد از آسيب ديدگي سر، گردن يا کمر به وجود بيايد.
 • قادر به حرکت دادن يک دست يا پاي خود نيستيد و يا کنترل ادرار يا مدفوع را از دست داده‌ايد.
 • دچار گيجي و حواس پرتي شده‌ايد يا هوشياري خود را حتي به طور موقت و کوتاه، از دست داده‌ايد.
 • دچار هذيان گويي يا اختلال در بينايي شده‌ايد يا براي راه رفتن مشکل داريد و ضعف شديد پيدا کرده‌ايد.
 • بدون وجود هيچ علائم آشکاري، دچار بي‌حسي يا گزگز مي‌شويد (مانند خواب رفتن دست و پا)
 • در ناحيه گردن، جلو بازو يا انگشتان خود، احساس درد مي‌کنيد.
 • دچار تکرر ادرار شده‌ايد.
 • بي‌حسي و گزگز در قسمت پاهاي شماست و وقتي که راه مي‌رويد، بدتر مي‌شود.
 • جوش‌هاي پوستي دردناک داريد.
 • دچار سرگيجه، اسپاسم عضلاني يا ساير علائم غيرمعمول شده‌ايد.

درصورتی که شما با هر یک از علائم بالا به طور ناگهانی مواجه شدید در اولین فرصت به پزشک متخصص برای معاینه و تشخیص مراجعه کنید.دکتر مقاری به عنوان متخصص طب فیزیکی می‌تواند در  تشخیص و درمان گزگز دست و پا با درمان‌های غیر جراحی آرامش را به بدن شما برگرداند.برای گرفتن نوبت با ما تماس بگیرید:  33790621-9 (028)، 33222016-7 (028)، 09357519935

درمان بي‌حسي و گزگز (دست و پا)

معمولاً پزشکان براي درمان سوزن سوزن شدن زانو و علائمي از قبيل بي‌حسي و گزگز دست و پا، داروهاي ضد التهاب يا مسکن تجويز مي‌کنند. اما بسيار مهم است که قبل از تجويز دارو، ارزيابي دقيقي از شرايط بيمار انجام گيرد تا مشخص شود که علت واقعي اين عارضهچيست. بهترين راه براي درمان اين مشکل، شناسايي کردن و درمان علت به وجود آورنده آن است. راهکارهاي معمول براي درمان نوروپاتي عبارت است از:

کمپرس گرم

اولين کاري که شما بايد انجام دهيد، استفاده از کمپرس گرم بر روي ناحيه مورد نظر است. اين کار به افزايش گردش خون در ناحيه بي‌حس شده کمک مي‌کند. بعلاوه باعث آسايش ماهيچه‌ها و اعصاب اين ناحيه مي‌شود.

 • يک دستمال پارچه‌اي را در آب گرم خيس کنيد.
 • دستمال را فشار دهید تا آب اضافي آن خارج شود. سپس آن را به مدت 5 تا 7 دقيق بر روي موضع بي‌حس شده بگذاريد.
 • اين کار را چند مرتبه تکرار کنيد تا بي‌حسي برطرف شود.

ماساژ دادن

يک راه ساده ديگر براي رفع مشکل بي‌حسي و گزگز و خواب رفتن دست و پا ماساژ دادن دست و پا است. اين کار باعث افزايش گردش خون و کاهش علائم بي‌حسي در موضع مورد نظر مي‌شود. به علاوه اين کار موجب تحريک کردن عصب و ماهيچه‌ها بهبود عملکرد کلي آنها مي‌شود.

ورزش

ورزش کردن مي‌تواند باعث افزايش گردش خون و رسيدن اکسيژن بيشتر به تمام قسمت‌هاي بدن شود. بنابراين ورزش مي‌تواند در رفع علائم بي‌حسي و گزگز در هر جاي بدن از جمله در دست و پا مؤثر باشد. علاوه بر آن، ورزش کردن باعث افزايش تحرک بدني و جلوگيري از بسيار بيماري‌ها مي‌شود.

 • هر روز صبح به مدت 15 دقيقه ورزش‌هاي ساده دست و پا را انجام دهيد. در محل کار خود هم در حين انجام کار، گاهي بازوها، مچ دست و پاها را با انجام حرکات چرخشي و کششينرمش بدهيد.
 • انجام تمرينات ورزشي قلبي عروقي و فعاليت‌هاي هوازي به مدت 30 دقيقه، پنج روز در هفته نيز تأثير بسيار خوبي دارد.
 • ورزش‌هاي مفرحي مانند پياده‌روي، دوچرخه سواري و دو آرام را به طور مرتب انجام دهيد تا باعث بهبود گردش خون در بدن شما شود.

قبل از ورزش کردن، حتماً حرکات کششي را به خوبي انجام دهيد و هميشه کفش و لباس ورزشي مناسب بپوشيد.

نکته: اگر حرکات ورزشي سنگين باعث بي‌حس شدن و ناراحتي پاها و انگشتان پا مي‌شود، از انجام آن خودداري کنيد.

دارچين

دارچين حاوي چندين عنصر غذايي و شيميايي مفيد از قبيل منگنز، پتاسيم و بسياري از ويتامين‌هاي مهم خانواده B مي‌باشد. اين ماده بسيار مغذي است و مي‌تواند به افزايش گردش خون در دست‌ها و پاها کمک کند و در نتيجه در رفع بي‌حسي و گزگز در اين قسمت‌ها مؤثر واقع شود.

درمان‌هاي مبتني بر طب فيزيکي، راهکار بسيار مؤثر و مفيدي است که مي‌تواند به رفع علائم هر نوع نوروپاتي به صورت اختصاصي و متناسب با شرايط خاص هر بيمار کمک کند. براي کسب اطلاعات بيشتر و يا تعيين وقت ملاقات، از طريق شماره تلفن های زیر با مطب دکتر مغاري تماس بگيريد.

33790621-9 (028)

33222016-7 (028)

09357519935

Share →