درد لگن یک اصطلاح کلی است که به احساس درد در مفصل لگن یا اطراف آن اشاره دارد. در واقع این درد همیشه در خود مفصل لگن احساس نمی‌شود، بلکه ممکن است در زیر باسن یا در کشاله ران احساس شود.

دکتر مغاري در تشخيص و درمان دردهاي مزمن تخصص دارد. او تمامي مهارت‌ها و فعاليت‌هاي خود را به درمان تعداد بسيار زيادي بيمار اختصاص داده است تا درد آنان را برطرف نمايد و توانايي فعاليت را به طور کامل به آنان بازگرداند. دکتر مغاري بيماران زيادي را از انجام عمل‌هاي جراحي غير ضروري، بي‌نياز ساخته است و درد بيماران بسیاری که قبلاً عمل جراحي انجام داده و نتيجه‌اي از آن نگرفته‌اند را درمان نموده است.

چه عواملی باعث درد لگن می‌شود؟


درد لگن می‌تواند در اثر آسیب‌دیدگی‌ها یا بیماری‌های خاصی به وجود بیاید.

التهاب تاندون‌ها

شایع‌ترین علت بروز درد مزمن در ناحیه لگن، التهاب تاندون‌ها یا همان تاندونیت می‌باشد. این عارضه اغلب در اثر فعالیت شدید و بیش از حد مفصل لگن ایجاد می‌شود. درد ناشی از التهاب تاندون‌ها می‌تواند بسیار شدید باشد، اما معمولاً ظرف چند روز بهبود پیدا می‌کند.

آرتروز

آرتروز شایع‌ترین علت درد درازمدت یا مزمن لگن شناخته می‌شود. آرتروز می‌تواند باعث درد، سفتی و حساسیت مفاصل و ایجاد مشکل برای راه رفتن بیمار شود. بیماری آرتروز انواع مختلفی دارد:

استئوآرتروز در نتیجه فرسودگی و ساییده شدن غضروف‌های اطراف یک مفصل در اثر پیری و افزایش سن به وجود می‌آید.

مصدومیت از ناحیه مفصل، مانند شکستگی استخوان، می‌تواند باعث آرتروز ناشی از مصدومیت شود که علائم آن شبیه به استئوآرتروز است.

آرتروز عفونی که به خاطر بروز عفونت در ناحیه مفصل و تخریب غضروف‌های مفصلی در اثر عفونت ایجاد می‌شود.

آرتروز روماتیسمی که یک عارضه مربوط به سیستم ایمنی بدن است و در اثر حمله سیستم ایمنی به مفاصل بدن ایجاد می‌شود.

بورسیت تروکانتر

بورسیت تروکانتر یکی دیگر از علل شایع درد لگن است. این عارضه هنگامی اتفاق می‌افتد که بورس یا همان کیسه پُر از مایع مفصلی که در نزدیکی مفصل لگن قرار دارد دچار التهاب گردد. عوامل متعددی می‌تواند باعث به وجود آمدن بورسیت تروکانتر شود که از شایع‌ترین آن می‌توان به مصدومیت از ناحیه لگن، کارکرد بیش از حد مفاصل، وضعیت نادرست بدن در هنگام نشستن، ایستادن یا راه رفتن و نیز بیماری‌های دیگری از قبیل آرتروز روماتیسمی اشاره کرد. این عارضه در بین زنان بسیار شایع‌تر از مردان است.

شکستگی‌های ناحیه لگن

شکستگی‌های ناحیه لگن در افراد مسن و بیماران مبتلا به استئوپروز بسیار شایع است. استئوپروز یک بیماری است که در اثر آن، استخوان‌ها به خاطر کهولت سن یا عوامل دیگر، ضعیف و شکننده می‌شوند. شکستگی‌هایی که در ناحیه لگن اتفاق می‌افتد باعث درد ناگهانی و شدید لگن می‌شود و باید به سرعت تحت درمان و مراقبت‌های اورژانسی قرار گیرد. شکستگی لگن می‌تواند موجب بروز عوارض و پیامدهای دیگری مانند تشکیل لخته خون در پاها شود. برای درمان شکستگی لگن معمولاً لازم است که عمل جراحی انجام شود. همچنین به احتمال زیاد باید بعد از عمل جراحی تا زمان بهبودی کامل از روش‌های درمان فیزیکی برای بیمار استفاده شود.

تیرکشیدن درد لگن تا انتهای پا می‌تواند دلایل مختلف داشته باشد. این عوامل اغلب باعث وارد شدن فشار به عصب سیاتیک شده و در نتیجه آن فرد درد شدید احساس می‌کند. درمان این مشکل به تشخیص درست علت اصلی ایجاد آن بستگی دارد.

سایر علل درد لگن که شیوع کمتری دارد

بعضی از بیماری‌ها با میزان شیوع کمتر وجود دارند که می‌تواند باعث درد لگن شود. از جمله این بیماری‌ها شامل سندروم مفصل ران صدا دهنده و استئونکروز یا بافت‌مردگی بی‌خونی (نکروز آواسکولار) می‌باشد.

سندرم مفصل ران صدا دهنده

مشخصه اصلی این عارضه که در بین رقصنده‌ها و قهرمانان ورزشی بسیار شایع است، ایجاد یا احساس صدا در مفصل ران یا لگن است. این صدا معمولاً در هنگام راه رفتن و یا برخاستن از روی صندلی از ناحیه لگن شنیده می‌شود. این عارضه معمولاً درد ندارد اما در برخی از موارد می‌تواند با درد لگن همراه باشد. اگر لگن صدا دهنده همراه با درد باشد، معمولاً آن را به عنوان نشانه‌ای از پارگی غضروف و یا وجود تکه‌هایی از بافت غضروف آسیب‌دیده به صورت سرگردان در داخل مفصل ران، می‌دانند.

استئونکروز

بیماری استئونکروز یا بافت‌مردگی بی‌خونی هنگامی اتفاق می‌افتد که خون به طور موقت یا دائم به استخوان‌ها نمی‌رسد. این شرایط می‌تواند باعث تحلیل رفتن استخوان‌های پشتیبانی کننده از اندام‌ها شود. البته وضعیت بافت غضروفی در اوایل ابتلاء به این بیماری، حالت طبیعی دارد اما در نهایت با پیشرفت بیماری، غضروف هم  تحلیل می‌رود. مجموعه این عوامل باعث می‌شود که استخوان دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود. مصدومیت از ناحیه مفصل، مصرف مداوم داروهای استروئیدی، مصرف بیش از حد الکل و استفاده از روش‌های درمان سرطان از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند خطر ابتلاء به بیماری استئونکروز را افزایش دهند. اما در بسیاری از موارد، علت اصلی این عارضه هرگز مشخص نمی‌شود.

31

درد لگن در چه زمانی به مراقبت‌های اورژانسی نیاز دارد؟


اگر درد لگن شما بیش از چند روز تداوم داشته باشد، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر درد لگن با خونریزی همراه باشد و یا مشاهده کنید که استخوان یا ماهیچه لگن نمایان شده است و یا صدای کوبش از مفصل ران شنیده می‌شود و یا قادر به تحمل وزن خود نیستید، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر احساس می‌کنید که شکل مفصل ران شما دچار تغییراتی شده است و یا متورم شده و درد شدید دارد، باید فوراً به مراقبت‌های اورژانس مراجعه کنید.

در صورتی که درد لگن با هر یک از علائم زیر همراه باشد، لازم است که بلافاصله به پزشک یا مراقبت‌های اورژانس مراجعه کنید:

  • ورم مفصل
  • حساسیت
  • سختی مفصل
  • گرم شدن
  • قرمز شدن

اینها می‌تواند نشانه‌های عوارض خطرناکی از قبیل آرتروز عفونی باشد که یکی از عفونت‌های مفصلی خطرناک به شمار می‌رود. اگر آرتروز عفونی به سرعت درمان نشود، می‌تواند منجر به ناهنجاری شکل مفصل و بیماری استئوآرتروز گردد.

32

درد لگن چگونه تشخيص داده مي‌شود؟


پزشک شما براي تشخيص اينکه درد لگن ناشي از عوارضي از قبيل آرتروز باشد، سؤالاتي را از شما مي‌پرسد. از جمله اينکه آيا درد شما در زمان‌هاي خاصي از روز، شديدتر مي‌شود؟ آيا درد لگن بر توانايي راه رفتن شما هم اثر گذاشته است؟ اولين بار در چه زماني علائم درد را احساس کرديد؟ همچنين ممکن است پزشک از شما بخواهد چند قدم راه برويد تا بتواند وضعيت لگن شما را در حال حرکت ببيند. علاوه بر آن، پزشک دامنه حرکت مفصل آسيب‌ديده را اندازه‌گيري مي‌کند و آن را با مفصل سالم مقايسه مي‌کند.

پزشک مي‌تواند با استفاده از آزمايش‌هاي عکسبرداري، اطلاعات دقيق‌تري از وضعيت استخوان‌ها، غضروف‌ها و ساير بافت‌هاي مفصل لگن شما به دست آورد.

روش‌هاي درمان درد لگن کدام است؟


روشي که براي درمان درد لگن مورد استفاده قرار مي‌گيرد، به علت ايجاد اين عارضه بستگي دارد. براي دردهاي ناشي از ورزش و فعاليت شديد مفصل، معمولاً استراحت دادن به مفصل براي تسکين درد آن کافي است. اين نوع از درد معمولاً در عرض چند روز برطرف خواهد شد.

داروها

اگر درد شما به خاطر ابتلا به آرتروز باشد، پزشک داروهايي را براي تسکين درد و رفع سختي مفصل لگن تجويز مي کند. ممکن است پزشک، شما را به يک پزشک متخصص ديگر معرفي کند که توصيه‌هاي بيشتري به شما ارائه کند و يا به يک متخصص درمان فيزيکي ارجاع دهد تا ورزش‌هايي را براي حفظ تحرک و فعاليت مفصل لگن به شما آموزش دهد.

براي درمان دردهاي ناشي از مصدوميت، معمولاً بيمار بستري مي‌شود و داروهايي از قبيل ناپروکسن براي رفع ورم و درد مفصل لگن براي او تجويز مي‌شود.

داروهاي تزريقي

تزريق داخل مفصلي

کورتيزون که به روش “تحت هدايت سونوگرافي” مستقيماً به داخل مفصل تزريق مي‌شود، مي‌تواند درد لگن را تا حد زيادي کاهش دهد. در اين روش، تزريق با دقت خيلي بالايي انجام مي‌شود و پزشک راديولوژيست مي‌تواند داروي تزريقي را مستقيماً به داخل ناحيه مورد نظر هدايت نمايد تا خواص درماني و تسکيني آن به حداکثر ممکن برسد.

تزريق در ماهيچه پسواس

تزریق در ماهیچه پسواس که تحت هدایت سونوگرافی انجام می‌شود، غالباً برای مواردی انجام می‌گیرد که پزشک علت درد لگن را مربوط به تاندون پسواس تشخیص داده باشد. تاندون پسواس یک تاندون بلند است که از مفصل لگن به طرف بیرون امتداد پیدا می‌کند.

تزریق در ناحیه بورس تروکانتر

تزریق به این روش برای بیمارانی تجویز می‌شود که بورس یا کیسه مفصلی آنها در سمت خارج مفصل لگن دچار التهاب شده باشد. همچنین از این روش برای بیمارانی که درمان فیزیکی و داروهای ضد التهاب در تسکین درد آنها نتیجه‌بخش نبوده است، استفاده می‌شود. اگر تشخیص پزشک آن باشد که درد لگن شما به صورت مزمن یا ناشی از خرابی مفصل است، برنامه درمانی شما شامل روش‌های مختلفی از جمله تزریق داروهای مسکن خواهد بود.

روش تحریک الکتریکی عصب از راه پوست  (TENS)

روش تحریک الکتریکی عصب از راه پوست که به اختصار با نام روش TENS شناخته می‌شود، می‌تواند در کوتاه‌مدت در تسکین درد لگن یا زانو در بیماران مبتلا به استئوآرتروز مؤثر باشد. در این روش، یک جریان الکتریکی ضعیف از طریق الکترودهایی که بر روی پوست در اطراف ناحیه محل درد قرار داده می‌شوند، به سمت مسیرهای عصبی در بدن فرستاده می‌شود. این جریان الکتریکی باعث ممانعت از انتقال پیام‌های درد به مغز می‌شود. همچنین این جریان الکتریکی ضعیف می‌تواند تولید هورمون‌های اندورفین که در تسکین درد نقش دارند را نیز تحریک کند.

طب سوزنی

قبل از آنکه از هر روش درمانی برای تسکین درد لگن استفاده کنید، حتماً در مورد گزینه‌های مختلف با پزشک خود مشورت کنید.

دو مورد از روش‌های درمانی کلی‌نگر (هالیستیک) برای درمان درد لگن، شامل کایروپرکتیک و طب سوزنی می‌باشد. در روش طب سوزنی، سوزن‌های بسیار ریزی به صورت موقتی در قسمتی از بدن که دچار درد شده است، فرو برده می‌شود تا به بهبودی آن کمک کند.

درمان فیزیکی

درمان فیزیکی یکی از اجزاء مکمل برنامه‌های درمانی گروهی است که به منظور معاینه و درمان درد لگن استفاده می‌شود. اهمیت درمان فیزیکی در آن است که بیمار بتواند درک صحیحی از علت‌های بروز درد لگن خود به دست آورد و بتواند با تیم پزشکی خود جهت طرح‌ریزی یک برنامه درمانی کامل و جامع همکاری نماید. توانبخشی به روش درمان فیزیکی، برای بیمار فواید بسیار زیادی دارد. این روش می‌تواند به عنوان یک درمان غیر تهاجمی در مواردی که بیمار قادر به انجام عمل جراحی نمی‌باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

ماساژ بافت‌های عمقی

ماساژ بافت‌های عمقی، روشی برای کنترل دردهای مزمن در ناحیه لگن است که مبنای آن، اصلاح و تنظیم لایه‌های بافت‌های همبند و ماهیچه‌های عمقی در بدن می‌باشد. در این روش از وارد کردن فشارهای عمقی همراه با ضربات خفیف بر روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌شود.

نکات خاصی که لازم است برای استفاده از روش ماساژ بافت‌های عمقی در ناحیه لگن مد نظر قرار گیرد، عبارت است از:

  • نقاط منشأ تحریک که در واقع “گره‌های درد” در مفصل لگن هستند را شناسایی کنید.
  • برای این منظور باید به صورت طاق باز بخوابید و کمر خود را کاملاً صاف نگه دارید.
  • با یک انگشت خود به آرامی بر روی نقاطی در اطراف مفصل لگن فشار وارد کنید.
  • هنگامی که نقاط تحریک کننده یا نقاط منشأ درد را شناسایی کردید، با استفاده از نوک انگشتان خود به آرامی این نقاط را ماساژ بدهید و به تدریج، فشار ماساژ را تا جایی که تحمل آن را داشته باشید، افزایش دهید.
  • نقاط منشأ درد باید خیلی آرام و تنها در یک جهت ماساژ داده شود.

33

درمان‌های دستی

درمان دستی شامل حرکت دادن و دست‌ورزی مفصل لگن و قسمت پایین ستون مهره‌ها می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که این روش در بیماران مبتلا به استئوآرتروز برای تسکین درد لگن و پایین کمر مؤثر است. حرکت دادن بافت‌های نرم و نقاط منشأ درد با استفاده از حرکات دست راهکار مؤثری برای بازیابی دامنه حرکت مفاصل و عملکرد طبیعی آنها و نیز تقویت ماهیچه‌ها می‌باشد. روش کشش و حرکت دادن با دست می‌تواند برای کاهش فشارهای درون – مفصلی مورد استفاده قرار گیرد تا دامنه حرکت مفصل و توانایی عملکردی آن بهبود پیدا کند. دردهای غیر آرتروزی ناحیه لگن را نیز می‌توان به طور موفقیت‌آمیزی با استفاده از روش درمان دستی، ورزش درمانی و تمرینات عصبی – عضلانی برطرف نمود.

ورزش‌ها

ورزش يکي از بهترين راهکارها براي تسکين درد لگن است. انجام ورزش‌هاي اختصاصي لگن مي‌تواند به اصلاح و حفظ دامنه حرکت مفصل و نيز تقويت عضلاتي که وظيفه حمايت از مفصل لگن را بر عهده دارند، کمک کند. کشش عضلات و تاندون‌هايي که در اطراف مفصل لگن قرار دارند نيز مي‌تواند در رفع دردهاي ناشي از برخي عوارض ناحيه لگن و کاهش خطر آسيب‌ديدگي آن در آينده، تأثير زيادي داشته باشد.

34

جراحي

براي درمان شکستگي‌ها، ناهنجاري‌هاي شکلي و برخي ديگر از آسيب‌ديدگي‌هاي مفصل لگن، ممکن است نياز باشد که بيمار تحت عمل جراحي قرار گيرد و يا مفصل لگن تعويض شود. در جراحي تعويض مفصل لگن، پزشک جراح مفصل آسيب‌ديده را برمي‌دارد و به جاي آن يک مفصل مصنوعي قرار مي‌دهد. اگرچه جراحي تعويض مفصل نياز به استفاده از روش‌هاي درمان فيزيکي براي سازگار شدن و عادت کردن بيمار به مفصل جديد نيز دارد، اما يک جراحي کاملاً رايج است که در اغلب موارد با موفقيت انجام مي‌گيرد.

Share →