11

روماتیسم مفصلی یک اختلال خود ایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن به سلول‌ها و بافت‌های سالم خود (که در اینجا منظور مفاصل بدن است) حمله می‌کند. این نقصِ سیستم ایمنی باعث التهاب در مفاصل و اطراف آن‌ها و در نهایت تخریب سیستم استخوان‌بندی می‌شود.

اولویت اول ما، سلامتی و خوشحالی بیمارانمان است!

تخصص ما ارائه خدمات مراقبتی تخصصی بوده و شهرت ما نیز به خاطر توانایی‌ها و کارآمدی‌مان در ارائه همین مراقبت‌های تخصصی است. مبنای کیفیت کار ما، تعداد عمل‌ها، تجربه پزشک و پیروی دقیق ما از استاندارهای شناخته شده در زمینه نتایج بالینی است. تجربه فراوان دکتر مغاری در کنار تلاش‌های بی‌وقفه او برای ارائه مراقبت‌های پزشکی با بالاترین کیفیت به شما کمک خواهد کرد تا با اطمینان خاطر سلامتی‌تان را باز بیابید. او در تمامی مراحل درمان همراهتان خواهد بود. ما در زمینه تشخیص، درمان و پیشگیری از مشکلات مربوط به استخوان‌ها، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها تخصص داریم.

برای اطلاعات بیشتر با ما از طریق 9-33790621-028 و یا 7-33222016-028 تماس حاصل فرمایید.

یا به آدرس قزوینی- سبزه میدان- خ هلال احمر- جنب داروخانه هلال احمر- کلینیک تخصصی دانشگاه علوم پزشکی قزوین (عصر) مراجعه فرمایید.

علت‌ها و دلایل


روماتیسم مفصلی می‌تواند برای اندام‌های دیگری، مثل قلب و ریه‌ها، نیز تأثیرات مخربی داشته باشد.

علت دقیق روماتیسم مفصلی هنوز مشخص نیست. بعضی از محققان معتقدند ، عوامل به خصوصی مثل وراثت، در بروز این بیماری نقش دارند. برخی دیگر از محققان نیز معتقدند عامل بروز روماتیسم مفصلی یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است.

زنان دو تا سه برابر مردان به این بیماری دچار می‌شوند. روماتیسم مفصلی اکثراً در افراد بین 30 تا 50 سال رخ می‌دهد. البته این بیماری در کودکان خردسال و بزرگسالان مسن‌تر از 50 سال نیز بروز می‌کند.

روماتیسم مفصلی نوجوانان نوعی التهاب مفصلی (آرتریت) است که در کودکان زیر 16 سال رخ داده و باعث التهاب و خشکی مفاصل به مدت بیش از 6 هفته می‌شود. بر خلاف روماتیسم مفصلی بزرگسالان که مزمن بوده و تا آخر عمر ادامه دارد، روماتیسم مفصلی نوجوانان با گذشت زمان رفع می‌شود. البته، این بیماری می‌تواند بر توسعه استخوان‌های کودکان در حال رشد تأثیر منفی بگذارد.

علائم و نشانه‌های التهاب مفصلی


علائم التهاب مفصلی می‌توانند به تدریج یا ناگهانی بروز کنند، و از آنجا التهاب مفصلی اغلب یک بیماری مزمن است، ممکن است علائم آن مقطعی بوده یا به طور مداوم وجود داشته باشند.

التهاب مفصلی چهار نشانه هشدار دهنده دارد که در صورت مشاهده می‌بایست با یک پزشک در میان گذاشته شوند. این نشانه‌ها عبارتند از:

درد: درد ناشی از التهاب مفصلی می‌تواند مداوم یا مقطعی باشد. درد می‌تواند تنها در یک نقطه متمرکز بوده یا در بخش‌های زیادی از بدن احساس شود.

تورم: بعضی از انواع التهاب‌ مفصلی باعث می‌شوند پوستی که روی مفصل ملتهب قرار گرفته قرمز، متورم و گرم شود.

خشکی: خشکی یکی از علائم شایع التهاب مفصلی است. در بعضی از انواع التهاب مفصلی صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب و بعد از نشستن در یک خودرو به مدت طولانی خشکی بیشتر است و در بعضی دیگر از انواع آن مفاصل بعد از ورزش کردن خشک شده یا در تمام مدت خشک هستند.

مشکل در حرکت دادن یک مفصل: یکی از نشانه‌های التهاب مفصلی یا سایر مشکلات مفاصل این است که حرکت دادن مفصل یا بلند شدن از روی صندلی برای شخص سخت می‌شود.

علائم روماتیسم مفصلی

علائم روماتیسم مفصلی می‌توانند به تدریج یا ناگهانی بروز کنند. شدت علائم در هر بیمار متفاوت است.

 • درد و روم مفاصل، خصوصاً در مچ دست‌ها و پاها
 • خشکی یا درد عمومی مفاصل خصوصاً بعد از مدتی استراحت
 • کاهش دامنه حرکتی در مفاصل درگیر
 • ضعف عضلات نزدیک مفاصل درگیر
 • تب با درجه پایین
 • احساس ناراحتی عمومی

12

تشخیص


تشخیص روماتیسم مفصلی در مراحل اولیه بیماری، دشوار است زیرا علائم آن بسیار نامحسوس بوده و معمولاً در عکس‌های رادیولوژی و آزمایش خون قابل تشخیص نیستند.

افرادی که چهار مورد یا بیشتر از علائم زیر را دارند مبتلا به روماتیسم مفصلی هستند:

 • خشکی صبحگاهی مفاصل که بیش از یک ساعت طول کشیده و دست کم به مدت شش هفته ادامه دارد
 • التهاب سه مفصل یا بیشتر، دست کم به مدت شش هفته
 • التهاب مفاصل مچ یا انگشتان دست، دست کم به مدت شش هفته
 • تأیید وجود فاکتور روماتوئید به وسیله آزمایش خون
 • دیده شدن تغییر خصوصیات مفاصل در عکس‌های رادیولوژی

معمولاً، مراحل تشخیص روماتیسم مفصلی، علاوه بر بررسی کامل تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی، شامل موارد زیر نیز می‌شود:

آزمایش خون

آزمایش خون برای تعیین وجود یک آنتی‌بادی به نام فاکتور روماتوئید انجام می‌شود. اکثر بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی این پروتئین غیرعادی را در خون خود دارند.

کشیدن مایع مفصلی

از روش کشیدن مایع مفصلی برای تشخیص بعضی از مشکلات مفاصل استفاده می‌شود. در این روش، با وارد کردن یک سوزن به فضای مفصل کمی از مایع مفصل خارج شده و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. اغلب، پزشک می‌تواند بعد از آنالیز میکروسکوپی مایع مفصلی تشخیص را انجام دهد.

بیوپسی از ندول

بیوپسی فرایندی است که در آن با استفاده از یک سوزن یا در طول جراحی نمونه‌هایی از بافت بیمار برای بررسی زیر میکروسکوپ برداشته می‌شود. گاهی اوقات، پزشک تکه‌ای از بافت ندول را برداشته و از آن برای آنالیز و تعیین وجود سرطان یا سایر سلول‌های غیرطبیعی استفاده می‌کند.

عکس رادیولوژی

عکس رادیولوژی نوعی تست تشخیصی است که با استفاده از پرتوهای الکترومغناطیسی نامرئی تصاویری از استخوان‌ها و اندام‌ها و بافت‌های داخلی را بر روی فیلم ایجاد می‌کند. عکس‌های رادیولوژی به تأیید ابتلای بیمار به نوع به خصوصی از ورم مفصلی (مانند روماتیسم مفصلی یا آرتروز) کمک می‌کنند.

درمان


اهداف درمان‌های روماتیسم مفصلی عبارتند از:

 • توقف التهاب (کاهش شدت بیماری)
 • تسکین علائم
 • پیشگیری از آسیب‌دیدگی مفاصل یا اندام‌ها
 • بهبود عملکرد فیزیکی و وضعیت سلامت عمومی
 • کاهش عوارض طولانی مدت بیماری

پزشک، نوع درمان روماتیسم مفصلی را بر اساس موارد زیر تعیین می‌کند:

 • سن، وضعیت سلامت عمومی و تاریخچه پزشکی بیمار
 • میزان شدت و گستردگی بیماری
 • میزان تحمل بیمار نسبت به برخی داروها، روش‌های درمانی و درمان‌های غیردارویی.
 • نظر یا صلاحدید بیمار

معمولاً دکتر مغاری یک دوره فیزیوتراپی را توصیه می‌کند؛ فیزیوتراپی به بیمار کمک می‌کند تا برخی از علائم روماتیسم مفصلی خود را کنترل نماید.

دارو

نوع داروی مورد استفاده به نوع ورم مفصلی بیمار بستگی دارد. داروهایی که معمولاً برای ورم مفاصل استفاده می‌شوند عبارتند از:

مسکن‌ها: این داروها درد را کاهش می‌دهند اما تأثیری بر التهاب ندارند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDها): این داروها هم درد و هم التهاب را کاهش می‌دهند. NSAIDهای بدون نسخه عبارتند از ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم. برخی NSAIDها به صورت کرم، ژل یا پچ عرضه شده و می‌توان آن‌ها را روی یک مفصل به خصوص مالیده یا قرار داد.

داروهای ضدتحریک: برخی از انواع کرم‌ها و پمادها حاوی منتول یا کاپسایسین هستند، که عامل تندی فلفل‌ها است. مالیدن این پمادها و کرم‌ها روی پوست مفصل دردناک، باعث تعدیل سیگنال‌های درد منتشر شده از مفصل و کاهش درد آن می‌شود.

داروهای ضدروماتیسمی تعدیل کننده بیماری (DMARDها): این داروهای که برای روماتیسم مفصلی استفاده می‌شوند، باعث کند شدن حمله سیستم ایمنی به مفاصل یا توقف آن می‌شوند. متوترکسات و هیدروکسی کلروکوئین نمونه‌هایی از این داروها هستند.

داروهای بیولوژیک: داروهای تعدیل کننده پاسخ بیولوژیک، که در کنار DMARDها استفاده می‌شوند، داروهایی هستند که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده‌ و مولکول‌های پروتئینی مختلف مرتبط با پاسخ سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهند.

کورتیکواستروئیدها: این دسته از داروها، که شامل پردنیزون و کورتیزون می‌شود، التهاب را کاهش داده و سیستم ایمنی را مهار می‌کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شامل ورزش‌های به خصوصی است که متناسب با نیازهای فرد و عارضه او طراحی شده و گاهی اوقات همراه با درمان‌های تسکین دهنده درد مثل گذاشتن کیسه‌های یخ و آب داغ و ماساژ انجام می‌شوند.

شغل درمانی

عبارت است از ارائه توصیه‌های کاربردی در مورد مدیریت امور روزمره، انتخاب تجهیزات و وسایل کمکی مخصوص بیماری، محافظت از مفاصل در برابر آسیب‌دیدگی بیشتر و مدیریت خستگی بیمار.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی نوعی درمان برای کاهش درد مبتلایان به روماتیسم مفصلی است. تحریک الکتریکی از راه پوست معمول‌ترین نمونه از این نوع درمان است.

ماساژ درمانی

ماساژ برای مبتلایان به ورم دردناک مفاصل دست و مچ دست نیز مفید است. ماساژ، درد و اضطراب مبتلایان به ورم مفصلی را کاهش می‌دهد.‌ ماساژ تولید هورمون استرس کورتیزول توسط بدن را کاهش داده و تولید سرتونین، که باعث بهبود وضعیت روحی می‌شود، را افزایش می‌دهد. به علاوه، ماساژ تولید ماده انتقال دهنده عصبیِ P، که اغلب با درد مرتبط است، را کاهش داده و در نتیجه خواب را بهبود می‌دهد.

طب سوزنی

طب سوزنی روی مارکرهای التهاب تأثیر می‌گذارد. در این روش درمانی سوزن‌های کوچکی در پوست فرو می‌شوند. در نسخه‌ای از این روش که طب سوزنی الکتریکی دارد، از یک جریان الکتریکی ملایم نیز استفاده می‌شود. این سوزن‌ها در نزدیک به 2000 نقطه مشخص در بدن که در امتداد خطوطی موسوم به کانال یا خطوط نصف‌النهار قرار دارند وارد پوست می‌شوند.

اولتراسوند

اولتراسوند علاوه بر تصویربرداری از بدن می‌تواند برخی عارضه‌ها را نیز درمان کند. امواج سطح بالاتر اولتراسوند می‌توانند در موارد زیر مفید باشند:

 • تسکین درد
 • کاهش التهاب
 • کمک به بهبود بافت‌ها

متخصصان توانبخشی اغلب از اولتراسوند درمانی برای کاهش التهاب و تسکین درد استفاده می‌کنند. نتایج به دست آمده نشان داده‌اند که استفاده از اولتراسوند برای مچ دست‌ها به افزایش قدرت گرفتن دست کمک می‌کند. اولتراسوند همچنین:

 • انعطاف‌پذیری مچ دست را بهبود می‌دهد
 • خشکی صبحگاهی را کاهش می‌دهد
 • تعداد مفاصل متورم و دردناک را کم می‌کند

Laser therapy on a knee

فعالیت فیزیکی

فعالیت فیزیکی مداوم راهی مؤثر برای کاهش علائم در طولانی مدت است.

مبتلایان به ورم مفصلی می‌توانند به تنهایی یا با دوستان به انجام فعالیت‌های فیزیکی مناسب مفاصل بپردازند. از آنجا که بسیاری از مبتلایان به ورم مفصلی دچار یک همایندی مرضی مانند بیماری قلبی هستند، باید مطمئن شد که فعالیت فیزیک برای هر دو بیماری آن‌ها مناسب است. برخی فعالیت‌های مناسب مفاصل که برای بزرگسالان مبتلا به ورم مفصلی و بیماری‌های قلبی مناسب هستند عبارتند از:

 • پیاده‌روی
 • شنا
 • دوچرخه‌سواری

جراحی

در صورت شکست خوردن درمان‌های بالا، جراحی انجام می‌شود. ترمیم یا بازسازی نواحی درگیر را می‌توان به طرق مختلفی از جمله روش‌های زیر انجام داد:

 • تمیز کردن با جراحی
 • تعویض مفصل
 • خشک کردن مفصل
Share →