Untitlevd-1

شکستگی یکی از آسیب‌های رایج در مورد آرنج می‌باشد. شکستگی آرنج ممکن است در اثر زمین خوردن بر روی دست در حالتی که مچ دست به طرف بیرون خم شده است، ضربه خوردن مستقیم آرنج و یا پیچ خوردن آن اتفاق بیفتد. شکستگی‌های ناحیه آرنج می‌تواند باعث درد شدید، ورم، حساسیت و دردناک شدن حرکت آرنج شود. اگر فردی مشکوک به شکستگی آرنج باشد، لازم است بلافاصله توسط پزشک مورد معاینه و درمان قرار گیرد. در اغلب موارد، شکستگی آرنج همراه با جا به جا شدن استخوان‌ها است و برای جا انداختن آن نیاز به عمل جراحی می‌باشد.

کلينيک ما براي تحقق بخشيدن به يک اصل اساسي و بسيار مهم تأسيس شد: درمان فيزيکي و توانبخشي نبايد فقط بر خود بيماري يا معلوليت تمرکز کند، بلکه بايد تمام مسائل مربوط به بيمار از جمله شخصيت، احساسات، ملاحظات روانشناسي و اجتماعي را نيز در بگيرد.

ما با به‌کارگیری روش‌های درمانی موفقی که نیازهای شخصی و شرایط منحصر به فرد شما را نیز در نظر می‌گیرد، میزان بهبودی و توانایی حرکت آرنج شما بعد از شکستگی را به حداکثر ممکن می‌رسانیم.

انواع شکستگی‌های آرنج و ساعد


در داخل مفصل آرنج سه استخوان مختلف وجود دارد که هر کدام از آنها ممکن است دچار شکستگی شود. انواع شکستگی‌های آرنج و ساعد عبارتند از:

بدون جابه‌جایی شکستگی بدون جابه‌جایی هنگامی است که استخوان با وجود آنکه شکسته است، اما در جای اصلی خود باقی می‌ماند.

همراه با جابه‌جایی شکستگی همراه با جابه‌جایی هنگامی است که دو انتهای استخوان در محل شکستگی از هم جدا می‌شوند.

خرد شدن شکستگی به صورت خرد شدن هنگامی است که استخوان ترک می‌خورد یا می‌شکند و به چندین تکه مختلف خرد می‌شود.

شکستگی باز شکستگی باز هنگامی است که سر استخوان شکسته شده از پوست خارج می‌شود.

4

علل شکستگی آرنج


شکستگی‌های آرنج در اثر آسیب‌دیدگی استخوان‌های واقع در مفصل آرنج به وجود می‌آید. این آسیب‌دیدگی ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • زمین خوردن بر روی دست در حالتی که مچ دست خم شده است.
 • زمین خوردن مستقیم بر روی آرنج
 • وارد شدن ضربه مستقیم به آرنج
 • پیچ خوردن آرنج به مقدار بیشتر از دامنه حرکت طبیعی آن

عوامل خطرزا


عواملی که خطر وقوع شکستگی آرنج را افزایش می‌دهند معمولاً در بزرگسالان و افراد مسن شیوع بیشتری دارد.

عواملی که می‌تواند خطر شکستگی آرنج را افزایش دهد، شامل موارد زیر است:

 • پوکی استخوان
 • بیماری‌ها یا عوارض خاصی از قبیل عدم وجود سیکل قاعدگی یا غیر منظم بودن آن و یائسگی در زنان، که منجر به تحلیل رفتن استخوان‌ها یا فقدان مواد معدنی در بدن می‌شود.
 • بیماری‌ها و عوارض خاصی از قبیل تومورها یا کیست‌هایی که باعث ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود.
 • کاهش حجم عضلات
 • انجام ورزش‌هایی از قبیل فوتبال، کشتی، هاکی یا ژیمناستیک که تماس بدنی و برخورد در آنها زیاد است.

علائم


علائم ناشی از شکستگی آرنج عبارت است از:

 • درد (که اغلب به صورت شدید می‌باشد)
 • حساسیت، تورم و خون‌مردگی در اطراف آرنج
 • بی‌حسی و کرخت شدن انگشتان، دست و ساعد
 • کاهش دامنه حرکت مفصل آرنج
 • برآمدگی یا تغییر شکل محسوس در محل مفصل آرنج

تشخیص


به منظور تشخیص شکستگی آرنج، پزشک از شما سئوالاتی در مورد علائم آن، نوع فعالیت فیزیکی و چگونگی وقوع مصدومیت از شما می‌پرسد. همچنین ناحیه آرنج شما مورد معاینه فیزیکی قرار می‌گیرد. از آزمایش‌های عکسبرداری شامل موارد زیر نیز ممکن است استفاده شود:

 • عکسبرداری اشعه ایکس برای مشاهده محل دقیق شکستگی در ناحیه آرنج
 • سی تی اسکن برای مشاهده هر گونه آسیب‌دیدگی احتمالی غضروف و تاندون‌های اطراف آرنج

درمان


درمان مناسب شکستگی آرنج می‌تواند از بروز عوارض درازمدت و مشکلات مربوط به آرنج شما جلوگیری کند. درمان‌هایی که برای شکستگی آرنج شما در نظر گرفته می‌شود به شدت آسیب‌دیدگی بستگی دارد و ممکن است در افراد مختلف روند متفاوتی داشته باشد، اما به طور کلی شامل مراحل زیر است:

مراقبت اولیه

برای محافظت و حمایت از آرنج آسیب‌دیده و کمک به ثابت و بی‌حرکت ماندن آن باید تا وقتی که آسیب‌دیدگی آن به طور کامل خوب می‌شود، بیمار از گچ، آتل یا آویز دست (اسلینگ) مناسب استفاده کند.

بعضی از شکستگی‌ها باعث خرد شدن استخوان و جدا شدن تکه‌های آن از هم می‌شود. در این صورت لازم است که تکه‌های استخوان به جایگاه اصلی خود باز گردانده شود. این کار می‌تواند از طریق یکی از روش‌های زیر انجام گیرد:

 • بدون جراحی در این روش، شما یک داروی بی‌حسی دریافت می‌کنید تا درد آرنج شما کاهش پیدا کند و سپس پزشک قطعات استخوان خرد شده را در جای اصلی خود قرار می‌دهد.
 • با عمل جراحی ممکن است برای به هم متصل کردن قطعات استخوان و نگه داشتن آنها در جای خود لازم باشد که از میخ، سیم، پلاک، پیچ و بخیه در خود استخوان یا تاندون‌های اطراف آن استفاده شود که این کار از طریق عمل جراحی انجام می‌گیرد.

در کودکان، استخوان‌ها هنوز در حال رشد و بزرگ شدن هستند و بزرگ شدن آنها از محل نقاطی به نام صفحه رشد که در داخل ساختار استخوان قرار دارد، انجام می‌شود. اگر شکستگی استخوان باعث آسیب‌دیدگی صفحه رشد در استخوان کودک شده باشد، ممکن است لازم باشد که کودک خود را نزد یک پزشک متخصص ببرید. آسیب‌هایی که به صفحات رشد در استخوان وارد می‌شود باید به دقت مورد بررسی و نظارت قرار گیرد تا اطمینان حاصل کنيد که استخوان می‌تواند بدون هر گونه ناهنجاری، به رشد طبیعی خود ادامه دهد.

داروها

از داروهای مسکن تجویزی یا بدون نسخه ممکن است برای کمک به کاهش درد و التهاب مفصل آرنج استفاده شود. این داروها می‌تواند شامل استامینوفن یا ایبوپروفن باشد.

دقت کنید که قبل از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی از قبیل ایبوپروفن یا آسپرین، باید حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

استراحت و ریکاوری

دوره بهبودی عارضه شکستگی آرنج در افراد مختلف متفاوت است و به سن و وضعیت سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. معمولاً کودکان و افرادی که از نظر سلامتی در وضعیت بهتری هستند، زودتر بهبود پیدا می‌کنند. به طور کلی بهبودی کامل شکستگی آرنج در حدود 8 تا 10 هفته زمان می‌برد.

شما باید برنامه‌های کاری و فعالیت‌های فیزیکی خود را در طول دوره بهبودی آرنج به شکل مناسبی تنظیم کنید، اما معمولاً به جزء در موارد نادر نیازی به استراحت مطلق برای بیمار وجود ندارد. ممکن است برای کمک به رفع سریع‌تر ناراحتی و ورم آرنج به شما توصیه شود که روی آن یخ بگذارید و یا در زمان استراحت، آرنج خود را بالا نگه دارید.

همزمان با بهبودی آرنج ممکن است پزشک، شما را برای درمان فیزیکی یا توانبخشی نیز معرفی کند تا ورزش‌هایی برای اصلاح دامنه حرکت مفصل و تقویت عضلات آن را شروع کنید. دقت کنید که هرگز نباید فعالیت‌های فیزیکی یا ورزشی خود را قبل از آنکه پزشک به شما اجازه دهد، دوباره شروع کنید.

درمان‌های غیر جراحی

آلات بی‌حرکت کننده

شکستگی استخوان تا وقتی که بی‌حرکت نباشد، امکان ترمیم و بهبودی نخواهد داشت. علاوه بر آن، بی‌حرکت ماندن استخوان شکسته به نگه داشتن قطعات آن در جای خود و جوش خوردن صحیح این قطعات به یکدیگر کمک می‌کند. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از یک وسیله ثابت کننده آرنج از قبیل آویز دست، آتل یا گچ به مدت چند هفته استفاده کنید. مدت زمانی که لازم است از این وسیله استفاده کنید به محل شکستگی و شدت آن بستگی دارد.

آویز دست (اسلینگ)

آویز دست یک وسیله ساخته شده از پارچه‌های پلاستیکی انعطاف‌پذیر است که به دور گردن یا کمر بیمار آویخته می‌شود و بازو را به حالت خمیده در جلوی قفسه سینه نگه می‌دارد. بسیاری از آویز دست‌ها دارای نوارهای قابل تنظیمی هستند که شما می‌توانید آن را بر اساس موقعیت آرنج خود تنظیم کنید تا آرنج شما به صورت بی‌حرکت و راحت قرار بگیرد.

آویز دست‌ها، بیشتر برای افرادی که دچار شکستگی استخوان‌های شانه شده‌اند، تجویز می‌شود. برای مثال افرادی که استخوان ترقوه آنها شکسته است باید به مدت 4 تا 6 هفته از این وسیله استفاده کنند. همچنین در صورت شکستگی استخوان بلند بازو باید تا دو هفته از آویز دست استفاده شود.

آتل‌ها

آتل یک وسیله محکم است که به شکل بازوی شما در می‌آید و با استفاده از نوارهای نرمی در جای خود ثابت نگه داشته می‌شود. اگر شما دچار شکستگی استخوان بازو یا ساعد (سر استخوان‌های واقع در مفصل آرنج) شده باشید ممکن است دکتر مغاری، استفاده از آتل را به شما توصیه کند.

اگر دکتر مغاری تشخیص دهد که برای ترمیم شکستگی استخوان لازم است در موقعیت خاصی قرار داشته باشد، برای شما از آتل مخصوصی استفاده می‌شود که بتواند آرنج شما را با زاویه معینی ثابت نگه دارد. آتل‌ها معمولاً به مدت یک تا سه هفته استفاده می‌شوند، اما برای افرادی که شکستگی شدیدتری دارند، ممکن است زمان طولانی‌تری از آتل استفاده شود.

گچ گرفتن

اگر شکستگی آرنج در محل سر استخوان‌های بازو یا ساعد باشد، ممکن است که دکتر مغاری توصیه کند که برای بی‌حرکت نگه داشتن بازو، آن را به مدت حدود 3 هفته گچ بگیرید.

برای گچ گرفتن آرنج، دکتر مغاری خمیر نرم و انعطاف‌پذیر گچ را بر روی بازوی شما می‌مالد و آن را شکل مي‌دهد. وقتی که این خمیر خشک می‌شود، به حالت سخت و مقاوم در می‌آید و استخوان آسیب‌دیده را محافظت می‌کند. گچ گرفتن از حرکت دادن آرنج تا قبل از بهبودی کامل آن جلوگیری می‌نماید.

تحریک استخوان

در روش تحریک استخوان از یک جریان الکتریکی ضعیف یا امواج اولتراسوند (امواج صوتی با فرکانس بالا) با شدت پایین برای کمک به بهبودی و ترمیم سریع‌تر استخوان استفاده می‌شود. دو روش مختلف برای تحریک استخوان وجود دارد که شامل تحریک الکترونیکی و تحریک اولتراسونیک می‌باشد.

تحریک استخوان به روش الکترونیکی

در روش تحریک الکترونیکی، دکتر مغاری یک یا چند الکترود کوچک را بر روی پوست در ناحیه اطراف استخوانی که دچار شکستگی شده است، قرار می‌دهد. این الکترودها به شکل دیسک‌های کوچک و صافی هستند که جریان الکتریکی را هدایت می‌کنند. الکترودها به دستگاهی متصل هستند که جریان الکتریکی ضعیفی را از طریق الکترودها به استخوان آسیب‌دیده ارسال می‌کند.

تحریک الکترونیکی استخوان در اصل شبیه به فریب دادن بدن است تا بدن فکر کند که یک آسیب‌دیدگی در استخوان اتفاق افتاده است و به این ترتیب، فرایند طبیعی ترمیم استخوان را شدت می‌بخشد. هنگامی که این جریان الکتریکی به بدن می‌رسد، بدن در پاسخ به آن، پروتئین‌هایی را تولید می‌کند که در ترمیم سلول‌ها در محل آسیب‌دیدگی نقش دارند.

تحریک استخوان به روش اولتراسونیک

در این روش، دکتر مغاری از ژل مخصوصی بر روی پوست شما استفاده می‌کند که امواج صوتی اولتراسونیک که توسط یک دستگاه کوچک تولید شده است را به استخوان آسیب‌دیده منتقل می‌نماید.

امواج اولتراسوند از طریق تحریک استخوان به جذب کلسیم بیشتر و نیز فعال کردن ژن‌هایی که پروتئین‌های درگیر در فرایند ترمیم و بهبودی استخوان را رمز می‌کنند، باعث تسریع در بهبودی و جوش خوردن استخوان شکسته می‌شوند.

اگر روند بهبودی و ترمیم شکستگی استخوان شما خیلی کند باشد، ممکن است پزشک، استفاده از یک دستگاه اولتراسوند قابل حمل را به شما توصیه کند که بتوانید هر روز در منزل از آن استفاده کنید.

درمان فیزیکی

در طول مدتی که شانه یا آرنج شما با استفاده از وسیله مخصوص در جای خود ثابت نگه داشته شده است، استفاده از روش‌های درمان فیزیکی می‌تواند به شما کمک کند که سایر قسمت‌های دست و بازوی خود را حرکت دهید تا دامنه حرکتی آنها حفظ شود و عضلات و مفاصل اطراف ناحیه آسیب‌دیده تقویت شوند.

دامنه حرکتی یکی از اهداف اصلی روش‌های درمان فیزیکی که بعد از شکستگی آرنج استفاده می‌شوند، آن است که دامنه طبیعی حرکت مفصل آرنج، بازیابی و حفظ شود.

خم کردن آرنج که به توانایی شما در خم کردن مفصل آرنج اشاره دارد. برای بهبود توانایی خم کردن آرنج، صاف بایستید و بازوی خود را مستقیم در کنار پهلو نگه دارید.

صاف کردن آرنج (کشش آرنج)- هنگامی که آرنج شما دچار شکستگی می‌شود، ممکن است درد و ورم شدید اطراف آرنج باعث شود که نتوانید با دست خود کار کنید. این ورزش‌ها به شما کمک می‌کند تا از ضعیف شدن ماهیچه‌های دست در طول مدتی که آرنج شما به وسیله آویز، آتل یا گچ، بی‌حرکت نگه داشته شده است، جلوگیری کند.

چرخاندن آرنج (چرخش ساعد به طرف بالا) توانایی چرخاندن مچ دست به طوری که کف دست به طرف بالا قرار بگیرد، چرخش رو به خارج دست گفته می‌شود. این حرکت با کمک چرخش هر دو مفصل آرنج و مچ دست انجام می‌شود.

چرخش ساعد و آرنج به طرف داخل چرخش آرنج به طرف داخل عبارت است از توانایی شما در چرخاندن دست به طوری که کف دست به طرف سطح زمین قرار بگیرد.

ورزش‌های تقویتی برای مچ دست

کشش مچ دست با دمبل

6س

خم کردن مچ با دمبل

7

چرخاندن مچ دست به طرف بالا با دمبل

8

چرخاندن مچ دست به داخل با دمبل

9

درمان فیزیکی می‌تواند به بهبودی سریع‌تر شکستگی استخوان در مقایسه با هنگامی که فقط از بی‌حرکت کردن دست استفاده می‌شود، کمک کند. حتی حرکات کوچک دست در طول مدتی که بی‌حرکت نگه داشته شده است می‌تواند جریان خون در تمام قسمت‌های بازو و دست را افزایش دهد و در نتیجه، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری را به طرف استخوان آسیب‌دیده منتقل کند و در ترمیم سریع‌تر آن مؤثر واقع شود.

پیشگیری از شکستگی آرنج


برای کمک به کاهش خطر شکستگی آرنج، موارد زیر را رعایت کنید:

 • سعی کنید خود را در معرض خطر برخورد و ضربه خوردن آرنج قرار ندهید.
 • به طور منظم ورزش کنید تا قدرت و چالاکی عضلات شما حفظ شود و خطر زمین خوردن شما کمتر باشد.
 • روش صحیح حرکات ورزشی را یاد بگیرید و از لباس‌ها و تجهیزات حفاظتی مناسب برای ورزش و بازی استفاده کنید.

برای کمک به کاهش خطر زمین خوردن در محل کار یا منزل می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • آب و موادی که روی زمین می‌ریزد را فوراً جمع کنید و سطوح لغزنده را تمیز نمایید.
 • اشیائی که خطر گیر کردن پا به آنها وجود دارد مانند بند کفش، لبه‌های فرش و وسایل ریخت و پاش شده را جمع‌آوری و مرتب کنید.
 • برای پوشش کف حمام از کفپوش‌های غیر لغزنده استفاده کنید.
 • در کناره‌های دیوار توالت و حمام، میله‌هایی برای گرفتن دست تعبیه کنید.
 • در هر دو طرف راه‌پله‌ها، نرده‌های حفاظ و دستگیره مناسب بگذارید.
 • فضای اتاق‌ها، پله‌ها و سالن‌های محل رفت و آمد شما باید حتماً از روشنایی کافی برخوردار باشد.
 • در صورتی که برق منزل شما قطع شد، هر جا که می‌روید یک چراغ قوه همراه خود داشته باشید.
Share →